Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Bezpečnosť na ľade - čo s nami musíme mať?
03.08.2020

Bezpečnosť na ľade - čo s nami musíme mať?Nezáleží na tom, či máme v pláne korčuľovanie, rybárčenie alebo chôdzu. Každá z týchto činností sa musí uskutočňovať za vhodných podmienok a so zvláštnou starostlivosťou. Najprv musíme vedieť, že každý vodný útvar môže mať rôznu pevnosť a hrúbku ľadu, a to aj súčasne. Obzvlášť rieky môžu byť zložité, pretože proces tvrdnutia ľadu závisí od rôznych prietokových podmienok a najčastejšie sa vyskytujú výrazné špičky v kvalite ľadu. Tečúce vody sú preto vystavené osobitnému riziku.

Hrúbka ľaduPred vstupom do zmrznutej vody sa uistite, že ľad je dostatočne hrubý. Nikdy nevstúpime, keď si nie sme istí, najmä keď sme sami a nikto nie je v okolí. Prípad sa týka najmä začiatku zimy a prvých teplôt, keď ľadová pokrývka nie je všade dostatočne odolná. Minimálna hrúbka ľadovej pokrývky, ktorá zaistí bezpečné držanie dospelej osoby, je 10 cm.

Pred vjazdom sa pozrime na farbu ľadu a na to, či je na ňom veľká vrstva snehu. Ak je ľadová vrstva bez silnej vrstvy snehu, je priehľadná a bez veľkých a viditeľných vzduchových bublín, máme šťastie, pretože tento druh ľadovej pokrývky je najodolnejší.

Ale ak zistíme, že vo vode je veľká vrstva snehu, má zakalenú a nepriehľadnú farbu - uistite sa trikrát, že nás dokáže bez problémov uniesť.

Ako sa dostať na ľad?Vždy vchádzajte z pobrežia, ktoré je bez akejkoľvek vegetácie. Je to tak preto, že zvyšky rastlín a zvyšky rastlín môžu počas rozkladu produkovať oxid uhličitý pod vodou, čo môže oslabiť ľad. Mali by sme sa tiež vyhnúť rastlinným ostrovčekom, ktoré sa často nachádzajú na jazerách alebo riekach - môžu byť nebezpečné.

Čo stojí za to vedieť a mať so sebou?V súčasnosti existuje na trhu niekoľko opatrení, ktoré pomôžu v tragickej situácii kolapsu. ľad pod nami.

- Najobľúbenejšími prostriedkami ochrany a zároveň nevyhnutnými, s ktorými by sme sa mali vyzbrojiť, sú
ľadové hroty. Vďaka nim sa môžeme efektívnejšie zdvihnúť z vody a nalepiť na ľad. Je veľmi ťažké dostať sa z rozbitého ľadu sám a bez priľnavosti, čo je zaručené ľadovými hrotmi, a v situácii stresu a teplotného šoku sa tento problém stáva ešte ťažším. Preto, keď šlápneme na ľad, mali by sme mať ľadové hroty stále zavesené okolo krku.

- Vždy máme nabitý a funkčný poplatok mobilný telefón, aby sme mohli volať o pomoc, keď sme svedkami nehody.

- Ak sme šli autom do nádrže, stojí za to si nechať rezervu suchého oblečenia a prikrývka.

- Ak je to prvýkrát, keď ideme do zamrznutej vody a nie sme si istí, či v okolí nájdeme ďalších ľudí - predpokladajme záchranná vesta. Pamätajte však, že aj keď sa nám podarí zostať nad vodou, dostať sa z rozbitého ľadu je skutočne mimoriadne náročná úloha, najmä ak to robíte sami a bez ďalšej ochrany. Preto sa vždy pokúsime byť niekým v nedohľadne a nezabudnite na ľadové hroty - to je nevyhnutné!

- Ak začujeme zvuky praskania a praskania ľadu - okamžite ustúpte smerom, z ktorého sme prišli. V ideálnom prípade to robíme ľahnutím alebo kľačením, potom je naša telesná hmotnosť rozdelená na väčšiu plochu ľadu. Nezabudnime upozorniť ostatných na túto skutočnosť.

Ak sa ľad zrútilVšetci sme tieto scény videli mnohokrát vo filmoch alebo našich fantáziách, ale často nevieme, čo robiť v takejto situácii. / p>

Po prvé - nepanikárte. Zostaňte v pokoji a zhlboka sa nadýchnite, čo minimalizuje šok tela pri náhlej zmene teploty.

Po druhé - začnite volať o pomoc. Ak máte, použite píšťala.

Po tretie - ak nie je nikto, kto by vám pomáhal alebo informoval pohotovostné služby, skúste sa dostať von. Odbočte v smere, odkiaľ ste prišli. Ak máte bodce na ľade, držte ich pevne v rukách, posuňte sa bližšie k ľadu, pevne ich prilepte a pokúste sa vytiahnuť tak, aby bola vaša hruď na ľade. Pokúste sa narovnať nohy do vodorovnej polohy a posúvajte hroty ďalej, keď vytiahnete ďalšiuraz.

Ak sa vám podarí vystúpiť na ľad - hneď nevstaňte. Začnite pomaly plaziť smerom, odkiaľ ste prišli. Keď ste na tvrdšom ľade, vyzlečte si nasiaknuté oblečenie a pokúste sa valiť sa na snehu - týmto spôsobom sa zbavíte väčšiny ľadovej vody. Potom vyhľadajte najbližšiu pomoc.

Vždy by sme mali byť opatrní, keď sa chystáme vstúpiť do zamrznutého jazera, rieky alebo dokonca do rybníka v parku. Každé z týchto miest môže byť zložité a dokonca ani skúsený človek nebude všetko predvídať. Preto, keď ideme na prechádzku, korčuľovanie alebo rybárčenie, vyberme si miesta, ktoré sú pod stálou kontrolou iných ľudí alebo vhodných služieb. A ak zoberieme deti s nami, mali by sme používať iba špeciálne a určené miesta. Mali by sme tiež pamätať na to, že ak vidíme rušivé alebo nedbanlivé správanie iných ľudí, okamžite to oznámime príslušným službám.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi