Čo bežecká obuv pre ženy?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Čo bežecká obuv pre ženy?
03.08.2020

Čo bežecká obuv pre ženy?Je možné siahnuť po akomkoľvek modeli z police so športovou obuvou a len v nej začať bežať? Teoreticky áno, ale podrobnosti sú dôležité - musíte vedieť, čo je potrebné zohľadniť pri nákupe. Nie je známe, čo si vybrať zo širokej škály výrobcov, ktorí lákajú rôzne podporné systémy, použitie peny atď. Okrem toho sú na rôzne typy školení určené rôzne druhy obuvi.

Prečo to stojí za toZ dôvodu životného štýlu v 21. storočí, ktoré je zvyčajne sedením, nie je telo pripravené bežať. Malé množstvo pohybu spôsobuje sťahy svalov a väzov a kĺby majú neúplnú pohyblivosť. Okrem toho existuje veľa fyzických obmedzení, ktoré spôsobujú nepohodlie najmä pre začiatočníkov, a preto je taká dôležitá obuv, ktorá chráni telo pred preťažením, bolesťou a dokonca aj zraneniami.

Dôležité faktoryPri výbere optimálnej obuvi berte do úvahy počet najazdených kilometrov, štýl behu, tvar chodidla, biomechaniku kroku, pokrok v tréningu, povrch, na ktorom budeme jazdiť, telesná hmotnosť a účel obuvi: či by mala byť
začínajúcich alebo na rýchle cvičenie. tréningová obuv,

Typ chodidlaVšeobecne - bez podrobností a biomechanických nuancií - pri behu kladieme nohy určitým spôsobom a táto podpora ovplyvňuje celé motorické zariadenie, holennú kosť, chrbticu, zadok atď. Ak chcete zistiť typ chodidla, môžete ísť do špecializovaného obchodu alebo sa pozrieť na chodidlá v starých topánoch . Ich štart tiež informuje o ďalších vlastnostiach bežiaceho kroku. Najdôležitejšou informáciou je však biomechanika chodidla.

Existujú 3 biomechanické typy:

  • Preťaženie - podpora s dôrazom na vnútornú časť chodidla, chodidlo sa krúti dovnútra o 15 stupňov. Táto vlastnosť je častejšia u žien ako u mužov.
  • Pronation neutrálne - rovnomerná podpora celej chodidla - chodidlo sa krúti dovnútra pod 15 stupňov.
  • Supinácia - nadmerná opora na vonkajšom okraji chodidla, ktorá zabraňuje krúteniu chodidla smerom dovnútra.


Ak vyslovujete, môžete nosiť veľa druhov obuvi: od polstrovanej po neutrálnu, minimalistickú, to znamená bez polstrovania. Preťaženie a supinácia si vyžadujú topánky s väčším tlmením a oporou. Voľba typu výplne môže byť tiež ovplyvnená priehlavkom chodidla, ktoré súvisí s biomechanickým typom, to znamená typ skrútenia chodidla pri kontakte so zemou . Aby ste to však mohli určiť, musíte urobiť test v obchode, zaznamenať váš krok behu alebo požiadať niekoho, aby vás počas behu sledoval a určil typ. Existujú 3 typy navýšenia: nízka, normálna a vysoká . Na identifikáciu typu chodidla je potrebné vykonať skúšku vody, t. J. Postaviť sa mokrým chodidlám na kúsok papiera a preskúmať stopu. Ak máte vysoký oblúk (na hárku je stopa pravého okraja chodidla), ste určite pronátorom alebo supinátorom (keď sa vaša noha dotkne zeme, noha sa otočí dovnútra), takže potrebujete topánky s tlmením bez stabilizácie. Ak máte normálny oblúk (necháte celý obrys chodidla na plachte), pre vás je vhodná akákoľvek obuv. Ak máte nízky oblúk (ľavý okraj chodidla je viditeľnejší), určite ste hyperpronátor a mali by ste nosiť stabilizačnú obuv.

Vo všeobecnosti typ chodidla a typ priehlavku sú najčastejšie korelované . Telo bohužiaľ nie je postavené symetricky a nie je neobvyklé, že sa opierka chodidiel líši v ľavej a pravej nohe. Potom si vyberieme obuv s podporou väčšej chyby alebo použijeme špeciálne ortopedické vložky.

Tiež, pokiaľ ide o odpruženie, musíte poznať svoju telesnú hmotnosť. Musíte tiež odpovedať na otázky, ako dlho bežíte, na akom povrchu a akým tempom, či je chodidlo chúlostivé alebo nie, alebo napríklad v byte chodíte naboso. Všetky tieto faktory ovplyvňujú rozsah amortizácie a podporu chodidiel. Čím väčšia je telesná hmotnosť, tým silnejšie by malo byť tlmenie.

V roku 2010 British Journal of Sports Medicine vykonal štúdiu, v ktorej sa počas 13-týždňového programu maratónu analyzovalo 81 bežiek. Ukázalo sa, že bežci s neutrálnymi nohami v topánkach s neutrálnym tlmením mali 33,3 percentnú bolesť v nohách, zatiaľ čo bežci v topánkach s väčším tlmením a stabilizáciou mali iba 11,8 percenta. indikátor

Tlmenie by malo byť zvolené tak, aby bolo optimálne - nie príliš malé a príliš veľa, pretože príliš veľa vypchatých topánok môže spôsobiť stres v tele a preťaženie pohybového aparátu . Príliš veľa odpruženia môže vytvoriť dojem, že vaša noha klesá v topánke a spôsobuje zvláštny zamiešanie. So zvyšujúcou sa skúsenosťou so školením a počtom najazdených kilometrov sú chodidlá odolnejšie. Môže sa teda ukázať, že ďalší pár topánok môže byť menej amortizovaný. Pri určovaní rozsahu amortizácie sa môže použiť nasledujúci princíp: čím vyšší je jediný, tým viac amortizácie, tým menej, tým menej. Navyše, čím rýchlejšie bežíte, tým menej tlmíte. Vo všeobecnosti, keď sa odpisy zvyšujú, dynamika obuvi klesá a naopak.

Ak ste pokročilejší bežec, venujte pozornosť poklesu, čo je rozdiel vo výške topánky pod pätou a pod nohou . Štandardná kvapka je 12 - 10 cm. Čím je topánka menšia, tým je dynamickejšia, samozrejme v nej môžete bežať rýchlejšie a samozrejme s menšou námahou. Majte na pamäti, že čím nižšia je kvapka, tým väčšie zaťaženie lýtkových svalov.

Obuv určená pre ženy by mala byť vyrobená z jemnejších materiálov, pretože ženská pokožka je jemnejšia ako pánska. Bohužiaľ, v tejto veci je to iné, pretože dámske topánky sú najčastejšie menšie kópie pánskej obuvi. Preto pri nákupe obuvi venujte pozornosť konštrukcii zvršku, jeho tvrdosti a druhu materiálu, z ktorého je vyrobená.

SizePri výbere obuvi si zvyčajne kupujeme väčšie alebo menšie a polovičné čísla, ako sú tie, ktoré nosíme každý deň. Po prvé, noha počas behu napučí. Po druhé, pretože chodidlo sa počas behu pohybuje viac a príliš malá veľkosť môže spôsobiť problémy s nechtami a odreniny na nohách. Môže sa použiť pravidlo palca - vzdialenosť medzi špičkou a koncom zvršku by mala byť približne rovnaká ako šírka palca. Ďalším spôsobom, ako nájsť optimálnu veľkosť topánky, je vyskúšať nový pár topánok hneď po tréningu, keď sú nohy opuchnuté.

Nakoniec vyberieme topánky, v ktorých sa cítime najpohodlnejšie. Ak obuv dobre sedí, chodidlo sa nepohybuje, to znamená, že je vhodná. Ak máte chúlostivé chodidlá, po zakúpení novej obuvi ich môžete nosiť niekoľko dní, vďaka čomu si chodidlá zvyknú, topánky sa upravia a počas prvých tréningov sa vyhnete odieraniu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi