Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Elektrické bicykle a poľské právo
03.08.2020

Elektrické bicykle a poľské právo

Je elektrický bicykel stále bicyklom?Náš zákon, konkrétne Čl. 2 oddiel 47 zákona o cestnej premávke definuje bicykel takto:

Bicykel - vozidlo so šírkou nepresahujúcou 0,9 m, poháňané svalmi osoby jazdiacej na vozidle; bicykel môže byť vybavený pomocným elektrickým pohonom poháňaným pedálom napájaným napätím najviac 48 V s menovitým trvalým výkonom nepresahujúcim 250 W, ktorého výkon sa po prekročení rýchlosti 25 km / h

Rovnaké usmernenia nájdete v európskej norme PN-EN 15194 Bicykle - Elektricky podporované bicykle - bicykle EPAC. EPAC je skratka pre cykly s elektrickým napájaním (od cyklov s elektrickým napájaním ).

Výrobcovia
elektrické bicykle tieto parametre zachovávajú; aspoň tie najznámejšie značky, ktoré si nemôžu dovoliť ohýbať zákon.

Ako vidíte, ak chcete používať takéto vybavenie, musíte neustále šliapať. Rýchlosť 25 km / h je vysoká, ale nie je mimoriadna pre klasické bicykle. Na hladkom asfaltovom povrchu je priemerný cyklista schopný dosiahnuť túto rýchlosť na bežnom bicykli. Berúc do úvahy všetky tieto faktory, miesto elektrického bicykla je cyklistická cesta, nie ulica, ako je to v prípade skútrov.

V niektorých krajinách sú výkonnejšie elektrické vozidlá schválené na používanie na cyklistických trasách. To sa našťastie netýka Poľska.

Kto môže jazdiť na elektrickom bicykli?Ak je e-bicykel klasifikovaný ako bežný, pravidlá pre obidva sú rovnaké. to platí aj pre vekové obmedzenia. Pravdepodobne sa nestretávate s deťmi na elektrikároch, ale ich opatrovníci sú. Podľa zákona o cestnej premávke môže dospelá osoba starajúca sa o dieťa do 10 rokov, ktoré jazdí na bicykli, chodiť vedľa neho na chodníku alebo jazdiť na bicykli, tiež na chodníku. Toto je jeden z prípadov, keď elektrikár môže skončiť v priestore pre peších. Je však ťažké si predstaviť, že by v takom prípade správca dosiahol vysoké rýchlosti.

Cyklisti nad 18 rokov nepotrebujú žiadny špeciálny dokument. Potrebujete iba preukaz totožnosti. Mladší človek (vo veku od 10 do 18 rokov) musí mať preukaz na bicykel bez ohľadu na typ bicykla, ktorý používa.

Musíš nosiť prilbu na elektrickom bicykli?V Poľsku nie je potrebné používať cyklistické prilby. , A keďže e-bicykel je obyčajný bicykel, toto pravidlo sa na tento prípad nevzťahuje. O ochrane hlavy rozhoduje každý cyklista sám. Faktom však je, že prilba zachránila veľa životov a zdravia, takže stojí za zváženie ich mať.

Pedelec a S-pedelecTermín pedelec je v Poľsku vzácny a znamená bicykel s elektrickou pomocou (skratka elektrického cyklu pedálu ) obmedzená na rýchlosť 25 km / h. Ide teda o vozidlo, ktoré spĺňa požiadavky vyššie uvedeného článku zákona o cestnej premávke.

S-pedelec je oveľa výkonnejšie vozidlo, ktoré nepodlieha rovnakým zákonom a pravidlám ako elektrické bicykel. Písmeno S znamená rýchlosť , čo znamená rýchlosť. Vďaka elektromotoru sa vozidlo môže zrýchliť na 45 km / h. Musí byť zaregistrovaný ako moped, s poznávacími značkami a poistením. Na to, aby ju mohli viesť maloleté osoby staršie ako 14 rokov, je potrebné získať vodičský preukaz pre skupinu AM. Na to, aby mohli jazdiť S-pedelec dospelí, stačí ID karta.

Takéto vozidlá ( de facto podľa predpisov - mopedy) sa nemôžu používať na cyklistických pruhoch.

Elektrické bicykle a porušovanie pravidielPoužívatelia elektrických bicyklov môžu okrem porušenia bežných pravidiel premávky ignorovať zákon aj iným spôsobom. E-bicykle majú zámok, ktorý deaktivuje pomoc nad 25 km / h. Nie je žiadnym tajomstvom, že toto obmedzenie môže byť odstránené alebo upravené.

Je ľahké zistiť, aké zmeny môžu predstavovať. Po prvé, také vozidlo by sa nemalo používať na jazdných pruhoch pre bicykle, oveľa menej chodníkov. Dizajn bicykla, najmä brzdy, nie je často navrhnutý pre vysoké rýchlosti. Okrem toho nie je povinná nosiť prilbu a pri vyšších rýchlostiach nie je ťažké zbohatnúť.

Pohybovať sa na bicykli s asistenciou alebo bez pomoci, nezabudnite na ostatných účastníkov cestnej premávky. Pokúsme sa jazdiť bezpečne av súlade s predpismi.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi