Horolezecká lavica začiatočníkov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Horolezecká lavica začiatočníkov
03.08.2020

Horolezecká lavica začiatočníkovTento šport sa dnes vďaka lezeckým múrom stal veľmi populárnym a každý rok sa rozširuje a rozširuje. Horolezectvo sa môže tešiť každému, kto si to želá, a kedykoľvek sa nám chyba dostane, stojí za to premýšľať o vhodnom vybavení, ktoré je potrebné pri realizácii našej vášne.

Samotné lezenie je rozdelené do mnohých odrôd, napríklad lezenie v interiéroch, bouldering (lezenie bez použitia lana na nízkych formáciách), športové lezenie, tradičné lezenie (s vlastným istením), viacstupňové lezenie, lezenie na ľade a mnoho ďalších.

horolezecká obuvUrčite nám uľahčia vertikálne kroky. Samozrejme, môžete si vybrať pohodlnú športovú obuv prvýkrát, ale akonáhle sa pokúsime vyšplhať na topánky prispôsobené tomuto druhu aktivity, okamžite pocítime rozdiel. Horolezecká obuv, riadne profilovaná, prilepená gumou s vysokým trením, určite urobí váš tréning príjemnejším, vďaka čomu bude chodidlo dobre stát 'aj po umiestnení na malý schodík.

Pre začiatočníkov zvoľte
La Sportiva), ktoré majú pre začiatočníkov niečo. Evolve, jesienka, Scarpa, horolezecká obuv ( pohodlná obuv s plochým profilom . Čím je zaoblená, pravdepodobne agresívnejšia, topánka je, tým profesionálnejšia je. Každá renomovaná spoločnosť FiveTen ,

Pre začiatočníkov sú najpohodlnejšie topánky priviazané . Na trhu tiež nájdeme topánky zapínané suchým zipsom a pošmyknuté na chodidlá, tzv baletné topánky. Pamätajte však, že viazanie šnúrkou nám dáva príležitosť na uvoľnenie topánky, keď sú naše nohy po cvičení opuchnuté. Oplatí sa odmerať topánky popoludní, keď je naša noha po celý deň trochu unavená. Vyskúšajte topánku na holej nohe alebo na tenkej jednorazovej ponožke. Mýtus je vybrať si horolezeckú obuv, ktorá je menšia ako vaše každodenné nosenie. Najmä vtedy, keď to bude naša prvá horolezecká obuv!

PostrojeNa trhu existuje celý rad postrojov, ktoré sú prispôsobené typu činnosti: ultralehké turistické postroje, obrnené speleologické postroje, pohodlné na dlhé hodiny lezenie po veľkých stenách ... Ale medzi týmto širokým výberom sú tiež takzvané univerzálne, bedrové postroje, ktoré budú používať začínajúci lezci .

Čo je potrebné zvážiť pri výbere postroja? Po prvé, na Model horolezeckej techniky On Sight) - bude to oveľa ľahšie ako model so štyrmi prackami a zvyčajne lacnejšie. Tí, ktorí majú viac spôn, budú perfektní, keď ich použijeme v zime - potom upravíme obvod slučky na teplý zimný odev. dobrá veľkosť . Výber správnej veľkosti nám zaručuje bezpečnosť. Regulácia je tiež dôležitá. To sa dosahuje prackami, vďaka ktorým regulujeme obvod v páse a nohách. Ak sa popruh bude používať iba na lezeckej stene, stojí za to zvoliť model s iba jednou prackou na opasku a nenastaviteľnými slučkami na nohy (napr.

Skúsený postroj by mal byť pre nás pohodlný, aby sa nepoškodil alebo neobmedzil pohyb, jeho konektor by mal byť uprostred. Usporiadanie slučiek, kde zapojujeme dočasne nepoužité vybavenie, je vecou našich individuálnych preferencií. Pre dámy odporúčam dámske modely . Toto nie je rozmar výrobcov ani marketingový trik - je to skutočné pohodlie. Dámske postroje sa okrem iného líšia dlhší konektor a ďalšie obvody stehenných slučiek a bedrového pásu.

Magnézia a vakMagnesia sa nazýva biela odvaha. Znižuje potenie rúk, zvyšuje trenie proti skale alebo panelu. Biely prášok môžeme kúpiť vo forme voľnej, kompaktnej kocky, gule alebo tekutiny . Výber závisí od našich preferencií. Najobľúbenejšou je kocka alebo uvoľnená magnézia. Kvapalina je často preferovaná na umelých lezeckých stenách, ktorých hostitelia nás chcú chrániť pred charakteristickou hmlou magnézie vznášajúcou sa vo vzduchu. Potom, aby sme dostali prášok pri lezení, musíme navyše mať kriedový vak, ktorý pripevníme priamo k postroju alebo na samostatnú stuhu. Tu, keď si vyberieme správneho, naša fantázia nám povie: farebný, v podobe maskotov, minimalistický. Stručne povedané: výber farieb. Vaky dostupné na trhu by mali mať:
  • slučka na opasok na pripevnenie k popruhu alebo postroju,
  • vystužené čalúnenie, aby ste pri lezení mohli ľahko naraziť na kriedu,
  • zvnútra aMali by byť lemované materiálom, ktorý zabraňuje prachu z horčíka.

belay-deviceTu máme skutočné pole, ktoré sa môžeme predviesť, a teda investovať peniaze: hrnček, Sprievodca ACT, Reverso, Stichta tanier, gri-gri. Popredné spoločnosti, ako sú DMM, Petzl, Black Diamond, Mammut, Singing Rock, Climbing Technology, si navzájom prevyšujú stále novšie a ľahšie patenty. Black Diamond ATC. Zariadenie je pripojené ku konektoru postroja pomocou karabíny so skrutkami. Lano, ktoré nás spája s naším partnerom, prechádza zariadením. V prípade, že partner spadne, sily pôsobiace na zariadenie nám umožnia spomaliť jeho let. Na začiatku sa však oplatí získať model, ktorý sa dá ľahko a intuitívne používať. Odporúčam

Carabiner (HMS)Toto je súčasť horolezeckého vybavenia, ktoré v našom prípade spojí istiace zariadenie s postrojom. karabíny sa líšia tvarom (oválny, hruškový, D) a spôsobom zatvárania (skrutka, skrútenie, magnetické, guľôčkový zámok, posúvačový zámok). Na začiatku si vyberieme niečo univerzálne, t. j. skrutkovanú karabínu s veľkým množstvom svetla. Vďaka tejto metóde uzatvárania si zakaždým vytvoríme zvyk skrutkovania karabíny nadol. To je nesmierne dôležité a opäť to súvisí s našou bezpečnosťou pri lezení. Bude nám tiež ľahšie ovládať zariadenie a lano, keď je svetlo karabíny väčšie, t. J. Samotná HMS je väčšia. Tu stojí za zváženie modelu Black Diamond Rocklock.

Ďalšími lezeckými krokmi a prechodom z umelého panelu na skaly na nás čakajú ďalšie investície, ako sú rýchloupinky, remene, prilba a lano. V tomto bode je tiež potrebné zvážiť kurz horolezectva organizovaný vysokohorskými klubmi združenými v poľskej asociácii horolezectva. Umožní vám to získať príslušné vedomosti a zručnosti na bezpečné lezenie a užiť si lezenie ešte zábavnejšie, ako aj na stretnutie s ľuďmi s rovnakými záujmami.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi