Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Horolezecké lano - čo by sme mali vedieť pred nákupom
03.08.2020

Horolezecké lano - čo by sme mali vedieť pred nákupom

Typy lánLaná dostupné na trhu sú rozdelené na laná
statický a dynamické . Prvé sa používajú v speleológii, pri práci s rybárskym prútom pri práci vo výškach a pri lezeckých stenách. Statické laná sa vyznačujú nízkou húževnatosťou. Na druhej strane dynamické laná sa pri športovom lezení dokážu preukázať pri vedení. Sú pružné, vďaka čomu bude pri páde zo steny vnímaný remorkér oveľa menší ako v prípade statického lana.

Laná sa následne rozdelia na jednoduché a dvojité laná, ktoré sa často nazývajú aj polovičné dĺžky . Na lezenie po skalách a na lezeckých stenách sa používajú jednoduché laná s priemerom 8,9 až 11 mm. Na konci lana sú označené číslom 1. Polovičné laná sa používajú na horolezectvo. V oblasti potenciálne ohrozenej agregátom existuje riziko odierania lana alebo porezania padajúcimi kameňmi. Polovice lán sú vedené oddelene cez istiace body nezávisle od seba. Dôležitým tipom preto nie je nikdy kúpiť polovicu lán rovnakej farby. Dvojité laná sa používajú v alpskom, viacstupňovom, zimnom, ľadovom a kombinovanom horolezectve. Priemer lana je 8 až 9 mm.

Na čo treba venovať pozornosť pri kúpe lana?Dĺžka - v prvom rade by sme sa mali opýtať sami seba otázka, kam sa chystáme vyliezť. Bude to relatívne nízka hora Krakovsko-Częstochovskej pahorkatiny alebo skalnaté oblasti Španielska, Slovinska, Francúzska alebo Talianska? Dĺžka lana bude závisieť od dĺžky ciest. Najčastejšie zvoleným a univerzálnym lanom v Poľsku je lano s dĺžkou 60 metrov (napr. lane Beal Virus). To vám umožní vyliezť 30 metrov na stenu, postaviť zostup a ísť dole na základňu. Ak sú však steny, na ktoré budete šplhať, vyššie a výstup nebude viacstupňový, zvážte dlhšie lano, napríklad 80 metrov. Pamätajte, že ďalších 20 metrov lana je bremenom a je potrebné ho po každom stúpaní zvinúť. Preto sa oplatí kúpiť lano, ktoré je prispôsobené našim lezeckým plánom.

Tendon Smart s priemerom 9,8 mm). Hrúbka - skrátka je možné povedať, že tenké laná, t. j. s priemerom 8,9 mm, sú to rýchle laná. Vyžadujú veľa skúseností a zručností z istenia. Tenké lano prechádza istiacim zariadením rýchlejšie. Pre tragédiu je ľahké, keď partner spadne a uvoľní sa lano. Hrubšie laná sú určite ťažšie a prechádzajú cez zariadenie pomalšie. Opustenie partnera je pomalšie, ale aj menej bezpečné pre menej skúsených. To isté platí pre strávenie lana pri vedení lezeckej cesty. Podložka musí často tlačiť hrubšie lano do zariadenia. Zlatým priemerom by bolo zvoliť strednú hrúbku z mierky medzi 8,9 mm a 11 mm (napr. )

Technické parametre stanovené v laboratórnych podmienkach - jedná sa o čísla zlomkovej sily a počet pádov. Obmedzujúca sila je sila, ktorá pôsobí na horolezca, keď spadne zo steny. Nízke hodnoty zobrazené na lane, napríklad 8 kN, ukazujú mierne spomalenie, maximálna hodnota, ktorú ľudské telo vydrží, je 12 kN. Počet pádov je parameter ukazujúci, koľko podobných pádov dokáže lano vydržať. Čím vyšší je parameter, tým spoľahlivejšie je lano.

Knotty - definuje jemnosť a ľahkú manipuláciu s lanom, t. j. ľahkosť, s akou bude zariadenie podrobené našim činnostiam. Tento parameter nemôže byť väčší ako 1,1.

Značky a certifikáty - vrátane najdôležitejšieho certifikátu UIAA ( Union Internationale des Associations d'Alpinisme ). Výrobky označené týmto symbolom spĺňajú požiadavky Medzinárodnej federácie horolezeckých združení.

Poprední výrobcovia lán sú tieto značky: jesienka, Tendon, Petzl, Beal, Black Diamond, Mammut. Mnoho z týchto značiek predstavuje modely venované špecifickým horským aktivitám - impregnované zimné lezecké laná, plávajúce, nepotopiteľné kaňonovacie laná. Je tiež potrebné si zapamätať, aby ste označili stred trate pre svoju vlastnú bezpečnosť. Toto uľahčí istenie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi