Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kde som, ako dlho? Význam a použitie moderných meracích prístrojov pri potápaní
03.08.2020

Kde som, ako dlho? Význam a použitie moderných meracích prístrojov pri potápaní

potápačský počítačV dnešnom potápaní je potápačský počítač neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každého potápača. Doteraz používané tabuľky plánovania potápania boli úspešne nahradené. Počítač je elektronické zariadenie, ktoré sleduje aktuálnu hĺbku a čas ponoru. Nie sú to však len parametre, ktoré monitoruje. Potápačský počítač je vybavený softvérom, ktorý analyzuje simuláciu saturácie dusíkom (desaturácia) v tkanivách potápača počas potápania. Toto umožňuje potápačovi bezpečne plánovať nedekompresné ponory (t.j. ponory, ktoré nevyžadujú dekompresné zastávky počas výstupu). Niektoré pokročilé počítače určené na technické (dekompresné) potápanie vypočítajú takéto zastávky a signalizujú potápačovi, koľko času a v akej hĺbke by mal zostať.

Po ponore počítač zmeria čas strávený na povrchu, a tak vezme do úvahy povrchový interval, počas ktorého telo potápača uvoľňuje dusík, ktorý sa počas ponoru nasýtil. Vďaka tomu bude možné naplánovať ďalšie ponory počas dňa (tzv. Opakujúce sa ponory). Počítač bude nepretržite sledovať stav saturácie dusíkom potápača. Preto by mal mať každý potápač vlastný potápačský počítač. Počítače nie je možné vymieňať - profily potápania, povrchové intervaly, hĺbka a čas potápania sa môžu medzi potápačmi a potápačmi líšiť, aj keď sa potápate spolu.

meracie zariadenia 2

väčšina režimov s ponorom do počítačaPotápanie - pod vodou si môžete prečítať: aktuálnu hĺbku, maximálnu hĺbku, čas ponoru , zostávajúce minúty do konca limitu bez dekompresie, indikátor rýchlosti stúpania (vizuálna a zvuková signalizácia po prekročení rýchlosti), teplota vody, požadované dekompresné zastávky (hĺbka a čas), počet minút, na ktoré bude stačiť dýchacia zmes (ak je počítač pripojený k vysielaču na prvý stupeň regulátora, napríklad
Ikona Mares HD). Na povrchu: dĺžka intervalu na povrchu, po uplynutí ktorého je povolené lietať v rovine a keď sú tkanivá úplne desaturované z dusíka, stav nabitia batérie.

Plán ponoru - umožňuje vám naplánovať potápanie z hľadiska nasledujúcich parametrov: hĺbka potápania, čas, dĺžka povrchového intervalu.

Denník a história - počítač uloží do denníka parametre posledných ponorov. Všetky ponory sa počítajú v histórii z hľadiska počtu a trvania a maximálnej hĺbky. Väčšina ponorných počítačov môže byť pripojená k počítaču a stiahnuť presné údaje o potápačskom profile: dátum a čas vstupu do vody, teplota vody, spotreba dýchacej zmesi (voliteľné na modeloch s vysielačom).

Druhy potápačských počítačovNitrox - v týchto počítačoch môžeme, okrem vzdušných ponorov, potápať aj v obohatenom vzduchu (nitrox, EAN). Pred potápaním nastavte režim - počas potápania nie je možné zmeniť dýchaciu zmes v počítači. Typicky je percentuálny rozsah kyslíka až 40%, ale existujú aj modely, ktoré je možné nastaviť na 100% kyslík. Je potrebné venovať pozornosť modelom Cressi Leonardo A275, Cressi Giotto, Suunto D4i, Aqualung i300.

Počítače s viacerými plynmi - umožňujú vám počas ponoru zmeniť dýchaciu zmes na počítači. Najjednoduchšie modely umožňujú výmenu jedného plynu. Vyššie modely obsahujú veľa plynov, ktoré potápač môže zmeniť pod vodou. Pretože sa tieto počítače používajú pri technickom potápaní a ich ceny sú vyššie ako ceny za počítače s rekreačným potápaním, mali by ste starostlivo zvážiť, aký typ potápačského počítača v súčasnosti potrebujete. Príklady modelov v tejto kategórii zahŕňajú Mares Puck Pro (zmeny dvoch plynov pod vodou) a Mares Quad (zmeny troch plynov pod vodou).

meracie zariadenia 3

Ponorné kompasyPotápač ich používa na plánovanie potápačskej trasyd spustenie a navigácia pod vodou. Potápač môže na palube napísať nasledujúce kurzy, aby sa mohol vrátiť na miesto, kde začal ponor, bez zbytočného straty a plávania na hladine. Preto je podvodný kompas neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každého potápača.

Na trhu sú klasické kompasy s magnetickou ihlou. Výhodami sú jednoduchá obsluha, spoľahlivosť a nezávislosť od počasia, cena. Magnetické kompasy môžu byť namontované na ruky potápača (napríklad model Scubaforce Pro) alebo zabudované do konzoly (napríklad konzola Missionn 2C od Maresa).

Elektronické kompasy sú najčastejšie zabudované do potápačského počítača. Navigácia s nimi môže byť menej presná a vyžaduje pravidelnú kalibráciu (ich činnosť je niekedy narušená elektronickými zariadeniami, silnými magnetmi a elektrickými vedeniami). Príkladom počítača s elektronickým kompasom je ikona Mares Icon HD.

meracie zariadenia 4

Ostatné meracie zariadeniamanometer je nevyhnutná súčasť zariadenia zahrnutého v regulátore. , Umožňuje potápačovi sledovať spotrebu dýchacej zmesi. Najbežnejšie sú analógové tlakomery, kde je hodnota tlaku vyznačená ihlou. Elektronické tlakomery integrované s potápačským počítačom prostredníctvom vysielača sú stále populárnejšie. Za zmienku stojí tiež zmienka o analógových alebo digitálnych hĺbkomeroch, ktoré je možné považovať za dodatočnú ochranu potápača (pomocou nich spolu s hodinami na potápanie).

Novinkou na trhu s potápačmi sú počítače s možnosťou vkladania potápačských máp do počítača (ako v prípade vyššie uvedeného Icon HD modelu od Maresa).

Pri potápaní sa oplatí mať vlastný počítač a kompas. Od nich závisí naša bezpečnosť a pohodlie pri objavovaní podmorského sveta. Pri nákupe meracích prístrojov je potrebné zvážiť, do ktorých vôd sa ponoríme, aby bolo ľahké prečítať údaje o zariadeniach.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi