Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Lavína ABC, alebo ako sa vyhnúť lavínam v horách
03.08.2020

Lavína ABC, alebo ako sa vyhnúť lavínam v horáchVäčšina lavín, až 85%, je spôsobená ľudským faktorom, tj prerezaním snehovej dosky, rozbitím snehovej štruktúry. Existuje mnoho faktorov, ktoré minimalizujú zostup lavíny a na druhej strane - post factum - zvýšenie šancí na prežitie, ak sa tak stalo.

Ako sa vyhnúť lavínam?Prvá skupina musí určite obsahovať vhodné školenie. Na poľskom trhu je v súčasnosti široká škála kempingových a lavínových školení, ako napríklad Wintercamp v Turbacze v Gorciach, Horská škola 5+ v Doline Pięciu Stawów, Nadácia Anny Pasek. Počas tréningu sa naučíme, ktoré horské vybavenie si v zime vybavíme a ako ho správne používať.

Ďalšou formou prevencie je zakaždým kontrola predpovede počasia a lavínovej správy, ktorú poskytuje Horská dobrovoľnícka záchranná služba. V tejto chvíli treba spomenúť, že lavinám sú vystavené nielen naše Tatry. Stáva sa to aj v pohorí Bieszczady a Karkonosze a žiaľ tam žatú úrodu. Pri plánovaní trasy sa oplatí využiť zimné varianty chodníka - zimná trasa je vedená bezpečným spôsobom, čím sa minimalizuje pravdepodobnosť lavíny. Je tiež dobré ísť s niekoľkými ľuďmi do hôr, vyhnúť sa osamelým túram, najmä v zime. Koniec koncov, veľmi dôležitým faktorom je správne vybavenie - nie bez významu zvané lavínová ABC.

Základné vybavenie na zvýšenie šancí na prežitie po lavíne je:


Ak je každý v tíme vybavený lavínovým ABC, zvyšuje sa pravdepodobnosť nájdenia ľudí pochovaných pod snehom.

špachtleVyrobené z ľahkých, ale odolných materiálov s oddeliteľnou a skladateľnou rukoväťou. Je zabalený v batohu alebo skrytý v špeciálnej kapse cestovných batohov. V prípade lavín nám lopata umožní rýchlo a efektívne vyhrabať obeť zo snehu. Medzi snehové lopaty dominujú tieto spoločnosti: Ortovox, Mammut, Black Diamond, Climbing Technology. Zaujímavou možnosťou je použitie kovovej rukoväte ľadovej sekery v modeli Climbing Technology ASD Plus Kit - takéto riešenie nám ušetrí niekoľko gramov vybavenia, najmä pretože celá konštrukcia je vyrobená z ultraľahkých kovových zliatin a samotná lopata má otvory, takže v prípade potreby môžeme nastaviť polohu v snehu a používať ju ako tzv mŕtva mana.

Lavínová sondaJe určená na vyhľadávanie lavín pri hľadaní obete. Je vyrobený zo skladacích rúrok, ktoré sú vo vnútri spojené kovovým lanom, ktoré je možné blokovať jedným pohybom, čím sa zabráni odpojeniu jednotlivých častí. Ak je skrytý v obale, mal by byť v batohu na dosah.

Lavínový detektorJe to určite nevyhnutné zariadenie pre každého skúseného turistu a lyžiara. Zariadenie je namontované na elastickom postroji podobnom puzdru na zbraň. Je dôležité, aby bola pod vonkajšou vrstvou odevu. Týmto spôsobom minimalizujeme pravdepodobnosť jeho straty v prípade lavín.

Detektor má funkciu vysielania a prijímania signálu. Ak idete na cestu, zapnite režim vysielania. Potom zariadenie vyšle elektromagnetický impulz s frekvenciou preddefinovanou pre každý model tohto zariadenia na svete. V momente lavíny, aby sme našli pochovaného človeka, prepneme režim na vyhľadávanie. Pomocou lavinové detektory je ich zapínanie a zmena režimov intuitívne.

Pri výbere lavínového detektora by sme mali venovať pozornosť:
  • Pohybový senzor - je to potrebné, napríklad keď hľadáte osobu, ktorá chýba v lavíne, sekundárna lavína nás vezme preč. Bez detekcie pohybu sa náš detektor automaticky prepne z režimu vyhľadávania do režimu prenosu.
  • Počet antén - označuje presnosť merania, a tým aj dosah na poškodenú stranu.
  • Jasný displej s nastaviteľným jasom a zvukovými signálmi .
  • Informácie o počte obetí lavíny.


Medzi detektory patria medzi popredné značky Ortovox, Barryvox (Mammut), Pieps, BCA. V súčasnosti je najmodernejším a preto najintuitívnejším modelom Ortovox S1. Zariadenie ABC je možné zakúpiť v súprave, ktorá výrazne zníži náklady na celý prístroj.

batoh ABSZďaleka najdrahšia časť lavínového vybavenia. čiale čo je to za výdavky v porovnaní s našimi životmi? Batohy ABS sú vybavené špeciálnym systémom, ktorý po aktivácii vystrelí vankúš naplnený plynom uloženým v špeciálnej náplni. Tento vankúš nám umožňuje plávať na hladine lavíny. Prvou spoločnosťou, ktorá vydala takýto batohový model, bola ABS, preto sa na tento typ batohu dnes bežne odvolávame. Dnes na trhu nájdeme systémy Snowpulse (Mammut) a JetForce (Pieps, Black Diamond, POC). Novinkou na trhu je poľská značka Aerosize, ktorá je objavom vonkajšieho veľtrhu ISPO v roku 2017.

Zimné vybavenie je hnacou silou a kliatbou zimnej vysokohorskej turistiky. Čím viac zimného vybavenia máme, tým ochotnejšie ideme do hôr, tým viac veríme, že toto vybavenie nám pomôže v prípade nehody. Je však dôležité, aby zariadenie bolo vždy kombinované s ľudským prvkom - skúsenosťami, zručnosťami a zdravým rozumom. Nakoniec, len pre prípad, pripomeňme si na tiesňové číslo v horách 601 100 300 a potrebu záchrannej aplikácie vo vašom mobilnom telefóne.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi