Musí mať horské oblečenie - 8 vecí, ktoré stojí za to kúpiť
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Musí mať horské oblečenie - 8 vecí, ktoré stojí za to kúpiť
03.08.2020

Musí mať horské oblečenie - 8 vecí, ktoré stojí za to kúpiť



Stručne povedané, odev, ktorý sa nosí na turistiku v horách, by nás mal chrániť pred vetrom a dažďom, ako aj pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Na druhej strane by tieto materiály mali byť ľahké a odolné. Pri dobrodružstve s trekkingom sa oplatí pripraviť sa na začiatku. Zamerajme sa teda na tie odevy, ktoré potrebujeme ako prvé.

Membránový plášť



Znie to záhadne? Samozrejme, že nie! Bunda chráni pred vetrom a vodou vďaka použitej membráne. Jednotliví výrobcovia outdoorového oblečenia si patentovali svoje vlastné membrány, vč. Hydrotex, eVent, Pertex Shield . Najslávnejšou membránou na trhu je však
Gore-Tex, ktorú vyrába Gore od roku 1976. Používa sa vo vrchnom a obuvi. Bunda sa používa po celý rok - v lete nás chráni pred dažďom, zatiaľ čo v zime - pri nosení s otepľovacou vrstvou, napríklad fleecom - je ideálnou ochranou pred chladom a vlhkosťou.

Pri výbere membránového plášťa by sme ho preto mali merať na priedušnom prádle a na teplejšej vrstve, aby sme si vybrali správnu veľkosť a zabránili obmedzeniu pohybu. Dobre padnúca bunda by sa nemala zdvíhať, keď zdvihnete ruky.

Pri výbere membránového plášťa sa oplatí venovať pozornosť:


  • Použitá membrána a jej priedušnosť - to sú čísla uvedené výrobcami odevov, ktoré ukazujú, ako nepremokavá bunda je pri zachovaní priedušnosti. Difúzia vodnej pary, ktorú pri fyzickej aktivite vyrábame vo forme potu, je dôležitá na udržanie pocitu sucha, a teda tepla. Špeciálne skonštruovaná membrána vytlačuje malé častice vodných pár von, čím bráni prenikaniu dažďových kvapiek dovnútra.


  • Hmotnosť - čo sa premieta priamo do kapacity balenia, keď sa nepoužíva, je navinuté v našom batohu. Na trhu nájdeme ultraľahké bundy, ktoré sa skladajú do vlastných vreciek, napríklad membrána Salomon Lightning AdvancedSkin Dry s priedušnosťou 10 000 mm / 10 000 g H20 / m2 s hmotnosťou 277 gramov.

Termoaktívne spodné prádlo



Počínajúc od základných vrstiev priamo susediacich s telom, vo forme nohavičiek, boxerov alebo podprsenky až po tričko a nohavice. Termoaktívne prádlo, známe tiež ako priedušné spodné prádlo , je základom horskej šatníka. Na tomto základe staviame ďalšie vrstvy technického oblečenia na základe myšlienky udržiavania optimálnej teploty pre telo.

Aby celý systém fungoval správne, hneď vedľa tela by sme mali mať materiál, ktorý rýchlo vyschne, dá nám pocit pohodlia a tepla. Mnohí z vás sa možno pýtajú, čo je s bavlníkovým dresom? Bavlna funguje ako obklad! Keď sa potíme, pomaly schne, čo vyvoláva dojem, že je na chrbte studený obklad.

Z materiálov prvých vrstiev odevov si môžeme vybrať prírodné vlákna (bambus, merino vlna Merino vlna ) a syntetické vlákna ( Polartec, Coolmax, Thermolite ).

Fleece



Ideálne pre chladné letné večery, v zime nenahraditeľné ako otepľovacia vrstva pod bundou. Rúno rozdeľujeme podľa hrúbky materiálu, a teda jeho tepelných vlastností, na tenké fleecové bundy vo forme mikín s mikrovláknami Polartec 100 gsm a veľmi teplých Polartec Thermal Pro fleecových bund. Popredným výrobcom látky je značka Polartec. Preto sa tento materiál nazýva dodnes rúnom. V súčasnosti spoločnosť vyrába mnoho druhov rúna ( Polartec Alpha, Polartec Power Stretch, Power Dry ), ktoré sú široko využívané a davy fanúšikov - od nedeľných horských chodcov po horolezcov.

Bunda nadol



Nie je potrebné sa schovávať - žiadny výrobca horských odevov nevymyslel také fantastické umelé vlákno, ktoré by sa zhodovalo s prirodzeným nadol. Vďaka vysokému tepelnému komfortu pri relatívne nízkej hmotnosti sú bundy ideálne pre zimnú vrstvu otepľovania. Pri kúpe spodnej bundy sa oplatí venovať pozornosť typu náplne. Môžeme si vybrať hus a kačicu. Kvalita nadol je definovaná predovšetkým elasticitou, t.j. pomerom objemu k hmotnosti. Čím vyššie je číslo, tým lepšie sú izolačné vlastnosti a tým je bunda teplejšia. Poprední výrobcovia spodné bundy

Softshellové nohavice



Pri vyplňovaní horských odevov nezabudnite na nohavice. Softshellové nohavice sú najuniverzálnejšie. Softshell je materiál, ktorý bol vytvorený na rozdiel od hardshell , t.j. tradičných membránových materiálov. Softshellový materiál pozostáva z mäkkej fleecovej izolácie umiestnenej bližšie k telu a vonkajšieho materiálu s vysokou elasticitou a priedušnosťou, ktorý nás chráni pred nepriaznivými vplyvmi poveternostných podmienok. Softshellové nohavice sú teda teplé, pohodlné a pružné - ideálne pre pešiu turistiku! Pri hľadaní trekových nohavíc stojí za to sa zoznámiť so širokou ponukou poľskej značky Milo.

Buff



Toto je multifunkčný šál, ktorý môžete nosiť ako čiapku, čelenku, kuklu, rolák a oveľa viac. Samotný výrobca dáva až 16 spôsobov, ako nosiť Buffa. Je to skvelý doplnok k vášmu outfitu.

Trekingové topánky



Trekingové topánky sú nielen pohodlie pri horskej turistike, ale aj naša bezpečnosť. Dobrá treková obuv chráni členok pred krútením a podrážka s pevným behúňom poskytuje stabilitu. Pri výbere treková obuv je najlepšie postupovať podľa nasledujúcich pokynov:
  • Naše plány - kde a za akých podmienok bude topánka použitá. Ak sa chystajú na celoročné topánky, mali by byť vybavené membránou Gore-Tex . Ak ich však plánujete používať v lete, oplatí sa vybrať kožené topánky alebo topánky bez membrány - potom budú lepšie dýchať a noha sa nebude potiť.
  • Šírka chodidla - každá spoločnosť vyrába iný typ obuvi. Napríklad značka Scarpa je uprednostňovaná medzi ľuďmi s filigránovou nohou a nízkym polstrovaním. Hanwag, na druhej strane, je často vybraný ľuďmi s hľuzovkami alebo širokou nohou.
  • Pohodlie - najlepšie je odmerať topánku trekovou ponožkou v popoludňajších hodinách, keď je naša noha mierne unavená a opuchnutá. Stojí za to stráviť asi 10 minút chôdzou, šplhaním po schodoch, vyrovnaním na okraji a sledovaním správania sa obuvi vo vzťahu k našej nohe.

ponožky



Aké termoaktívne spodné prádlo je pre telo, je trekingová ponožka pre nohy. Pri investovaní do horských topánok sa oplatí kúpiť vhodné trekingové ponožky. Majú presne tú istú úlohu ako termoaktívne prádlo - odvádzajú pot a zaisťujú tepelný komfort našich nôh. Nesporným guruom medzi značkami ponožiek je Bridgedale.

Materiály používané v horskom cestovnom ruchu by sa mali preniesť aj do mestskej džungle. Tlmený membránový plášť sa môže použiť ako vonkajší odev pre kanceláriu. Buff bude fungovať ako vlasový pás a termoaktívne prádlo sa použije aj pri tréningu v telocvični. Preto pri investovaní do horských zariadení majte na pamäti, že jeho používanie môže byť oveľa širšie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi