Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Muškárenie - čo odlišuje tento spôsob rybolovu?
03.08.2020

Muškárenie - čo odlišuje tento spôsob rybolovu?Až donedávna, najmä v našej krajine, sa muškárenie spájalo s predstavou staršieho muža, ktorý mával prútom charakteristickým spôsobom. Teraz však táto metóda získava čoraz väčšiu podporu.

Fly-návnada - základ úspechuNapriek názvu "fly" má táto návnada veľmi odlišné typy, nielen že napodobňuje muchy. Vyrába sa na obraz rôznych druhov hmyzu v jednotlivých štádiách vývoja. Jedným z najpopulárnejších druhov návnad je lietať sucho. Napodobňuje také dospelé formy hmyzu, ako sú kobylka, kobylka, chrobák alebo podeniek. Prečo sa tento druh návnady nazýva suchý? Pretože sa nespadá, vznáša sa iba na hladine vody. Názov tohto typu metódy - suchá muška.

Návnada, ktorá napodobňuje rovnaký hmyz, ale v skoršom štádiu vývoja, tesne pred narodením, je mokrá muška. Ako už názov napovedá, tento druh návnady neplaví na hladine, ale klesá pod vodu a pohybuje sa pod hladinou. Ďalším typom návnady na mušky je návnada. Vyzerá to ako malá ryba alebo pijavice. Môže byť tiež vybavená malými krídlami z peria, ktorých úlohou je povzbudiť predátora k útoku.

Pre rybolov bližšie k spodnej časti je najlepším typom návnady nymfa. Vyzerá to ako malý kôrovec alebo larva hmyzu žijúceho na morskom dne. Ak chceme zasadiť šťuku, je najlepšie použiť umelú návnadu vo forme pomerne veľkej ryby vo veľmi svetlých farbách. Takáto šťuka štika určite zvýši naše šance na rybolov. Návnady vedené po povrchu, vyrobené z korku alebo plastu a napodobňujúce poter alebo žaby, sa odporúčajú najmä na lov ostriežov. A nakoniec návnady napodobňujúce krevety alebo kraby. Sú to morské mušky určené na lov rýb v soľných nádržiach.

Nejazdite na lov bez dobrej paličkyRovnako ako v prípade iných spôsobov rybolovu je aj tyčka najdôležitejším prvkom súpravy na viazanie mušiek. Fly tyč musí mať vynikajúcu pevnosť a pevnosť. Veľmi dôležitou črtou, ktorú je potrebné zohľadniť pri výbere prútu (môže dosiahnuť až 3 metre), je jeho elasticita. Združenie výrobcov rybárskeho vybavenia vytvorilo pre metódu lietania špecifické triedy prútov. Stupnica je od 1 do 12. Tyč triedy 1 a 2 sú najľahšími tyčami na lov menších rýb. Triedy 3 a 4 sú palice určené pre metódu známu ako suchá muška. Palice č. 5 a 6 sú vzhľadom na to, že sa nachádzajú presne v strede stupnice, najuniverzálnejšie a sú vhodné na lov veľmi odlišných druhov rýb, ako sú pstruhy, tresky alebo lipany. Ťažšie tyče z tried 7-8 vám umožňujú chytiť väčší exemplár pomocou metódy lietania. S takým prútom môžete skúsiť chytiť veľkú šťuku. Najťažšie prúty (trieda 9 - 12) vám umožňujú chytiť veľký losos. Vzhľadom na hmotnosť sú k dispozícii modely s oboma rukami. Pri začatí dobrodružstva s muškármi odporúčajú odborníci výber stredného prútu - trieda 5 alebo 6.

Plná šnúra namiesto šnúryĎalšou dôležitou súčasťou vybavenia pre rybárov na mušku je príslušný riadok. Vyberá sa v závislosti od typu tyče, ktorú máme. Pre ľahšie použitie majú čiary rovnaké značky ako tyčinky, ku ktorým majú byť vybrané. Existujú tri typy čiar. Najčastejšie používané sú plávajúce čiary , nie klesajúce čiary. Preto sa používajú na metódu suchého lietania. Potápacia šnúra je určená napríklad na rybolov pomocou mokrej mušky. Je zaujímavé, že potápajúce sa línie majú rôzne rýchlosti klesania, pohybujúce sa od niekoľkých do niekoľkých centimetrov za sekundu. Stredná čiara je veľmi náročná, pretože jej správanie vo vode závisí od techniky používanej rybárom. Ak je správne vedený, môže sa ponoriť alebo vznášať sa na povrchu. Môžete tiež získať čiaru, ktorej hlavná časť bude plávať na povrchu a ktorej koniec bude ponorený do vody. Podľa potreby môže ísť až do hĺbky niekoľkých metrov.


Pri výbere muškársky naviják musíte tiež dodržiavať príslušné označenie. Ak sme vybrali tyč z rozsahu 5-6, cievka musí mať tiež podobné označenie. Mali by ste pamätať na výber cievky so širokou cievkou - vďaka tomu aj pri použití dlhej šnúry znižujeme riziko zamotania alebo nerovného vinutia.

Špeciálne spreje alebo mazadlá sú ďalším, ale veľmi užitočným doplnkom pre metódu lietania. Používajú sa nielen na údržbu zariadení, ale aj na vedenie, ktoré pri správnom mazaní zostáva na povrchu dlhšie.

Muškárenie - ako sa naučiť túto metódu?Skúsení rybári odporúčajú začať dobrodružstvo pomocou muškárstva pomocou tejto metódy. suchý motýlik. Prečo? Rybolov v suchých muškách si vyžaduje časté a dynamické obsadenie návnad. V rybárskom slangu sa to nazýva sušenie motýlika. Preto sa mladý rybár musí rýchlo a účinne naučiť techniku odlievania, aby bol prvýkrát v rybolove úspešný. Po zvládnutí techniky hádzania suchým lietaním sa zvládne omnoho ľahšie zvládnutie všetkých ostatných metód.

Prvý prút by mal byť v rozmedzí 260 - 275 centimetrov, zatiaľ čo čiara musí byť samozrejme vznášajúca sa v dôsledku použitia suchého motýlika. Cievka by mala mať pohyblivú cievku a mala by byť starostlivo zladená s paličkou, aby sa set vyvážil. Čiara vybraná pre túto súpravu musí byť tiež rovnakej triedy ako tyč. Čo je veľmi dôležité - v prvom rade nestojí za to ušetriť, takže problémy so slabým hardvérom vás neodradia od použitia tejto metódy na začiatku.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi