Blog

03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív...
čítať celé

03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š...
čítať celé

03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
03.08.2020
Nirvana pod vodou - bundy, t. J. Vesty BCD
Float-vest-features
Vesty slúžia na dva účely. Najprv poskytnú potápačovi (ak je nafúknutý) pozitívny vztlak na povrchu . To mu umožňuje odpočívať alebo ľahko plávať na povrchu. Po druhé, kompenzujú zmeny vztlaku pod vodou . Počas zostupu sa neoprén, z ktorého je potápačský oblek vyrobený, stlačí pod tlakom vody. Postupným pridávaním vzduchu do vesty potápač kompenzuje zmenu vztlaku. Keď sa vráti na povrch, vypustí vestu, aby reguloval rýchlosť stúpania v reakcii na klesajúci tlak a zvyšujúci sa vztlak obleku.
Stavba vesta vesty
Kompenzátor vztlaku ( BCD alebo KRW ), vesta na potápanie (bunda) a krídlo sú názvy vztlakových systémov. Všetky pozostávajú z nasledujúcich prvkov:
- Taška na vztlak - výrobcovia ponúkajú dva druhy vesty: jednoplášťové a dvojplášťové. Modely s dvojitým plášťom majú samostatné vnútorné airbagy (podobné vnútornej trubici v pneumatike). Vonkajší obal je vyrobený z odolného materiálu, ktorý chráni komory pred poškodením. V súčasnej dobe sa vďaka dostupnosti extrémne odolných materiálov (najčastejšie Cordura) často vyrábajú jednorázové vesty. Krídla sú stále dvojplášťové.
- Vypúšťacie ventily - známe tiež ako "spláchnutia" - umožňujú rýchle vyprázdnenie vesty na hladine alebo pod vodou. Na otvorenie takéhoto ventilu musí potápač potiahnuť buď hustilku (vystuženú kovovou šnúrou) alebo samostatný kábel pripojený k odvzdušňovaciemu ventilu. Môže existovať niekoľko ventilov - vždy skontrolujte ich polohu. Najdôležitejšou črtou nádrže je rýchla prevádzka - môže pomôcť v prípade núdze, keď stúpa príliš rýchlo - napríklad po strate balastu pod vodou.
- Dodatočný ventil (hustilka) - každá vesta je vybavená mechanizmom, ktorý umožňuje jej nafúknutie ústne (či už na povrchu alebo pod vodou) alebo mechanicky - pridaním vzduchu z nízkotlakového ventilu umiestneného v prvej fáze regulátora. Pri montáži zariadenia pred ponorom je nafukovač spojený s hadicou prichádzajúcou z prvého stupňa pomocou rýchlospojky. Nafukovač má obvykle dve gombíky: jedno slúži na mechanické nafúknutie vesty a druhé na nafúknutie alebo orálne nafúknutie vesty. Niektorí nafukovače môžu mať ako alternatívny zdroj dýchania integrované druhé štádiá.
- Integrovaný popruh a nosič cisterny - vo všetkých moderných vestách je batoh, ku ktorému je pripevnený valec, neoddeliteľnou súčasťou. Niektoré druhy vesty nemajú plastový batoh - valec je pripevnený k popruhom, ktoré sú všité priamo do materiálu vesty. Popruhy, ktoré pripevňujú valec, sú vyrobené z nylonu a majú kovové (rýchle uvoľnenie) alebo plastové pracky.
- Vrecká, držiaky hadíc a D-krúžky - vesty môžu byť vybavené jedným alebo viacerými vreckami (v nich môžete skryť náhradnú masku alebo šnorchel). Pomocou držiakov hadíc môžete konzoly alebo tlakomer chrániť pred ochabnutím - vďaka tomu sa nepoškodia, nezachytia sa na dne alebo nebudú chcieť pod vodou. Potápač môže k D-krúžkom pripevniť baterku, tanier, kameru - vďaka tomu má voľné ruky aj jednoduchšie telo.
- Integrovaný predradník - stále viac a viac vestách vyrábaných dnes má možnosť integrovať predradník. Systém pozostáva napríklad z vreciek, z ktorých môže potápač ľahko vybrať alebo vyprázdniť štrk. Použitie integrovaného predradníka umožňuje lepšie orezávanie.