Osvetlenie vo vode, alebo ako sa pripraviť na nočný ponor
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Osvetlenie vo vode, alebo ako sa pripraviť na nočný ponor
03.08.2020

Osvetlenie vo vode, alebo ako sa pripraviť na nočný ponorSvietidlá na potápanie sa dajú rozdeliť podľa zdroja svetla na:

Potápačské baterky - rozdelenie podľa aplikácieHlavný zdroj svetla - baterka by mala mať správny výkon a mali by fungovať nepretržite počas ponoru. Svietidlo napájané batériami (Cree CQ 3W napájané batériami AA) alebo nabíjateľnými batériami (napríklad napájané úzkou lítiovou batériou Gralmarine KX).

Záložný zdroj svetla - sila osvetlenia a doba prevádzky môžu byť oveľa nižšie ako v prípade hlavného zdroja svetla. Zadné svetlo slúži na bezpečný výstup v prípade poruchy hlavného zdroja svetla. Záložný zdroj by mal byť dostatočne malý na to, aby ho potápač skryl v kapse potápačskej vesty alebo ho zavesil na krúžok D. Napríklad: Lumen HD od Technisub baterka napájaná 4 AA batériami. Ak je potrebné použiť záložný zdroj svetla, je to signál na úplné ukončenie ponoru a stúpanie s kamarátom.

Nepretržité osvetlenie - môžeme ho použiť na označenie miesta ponorenia / výstupu. Medzi nimi rozlišujeme prskavky (možnosť viacnásobného použitia) alebo chemické svetlo (používa sa iba raz). Na povrchu nepoužívame prskavky (na mori) - môže to zavádzať ďalšie jednotky. Svietidlo môže byť pripevnené pod vodou na uvoľňovacej linke.

Divízia pod osvetlením podľa miesta montáže

  • Potápačské svetlá môže potápač držať v ruke a pripevniť ho k nastaviteľnému popruhu na zápästí . Napríklad Cree LED vodotesný SWAT.
  • S priľnavosťou Goodmana - jedná sa o typ prílohy, ktorý neobmedzuje priľnavosť ruky. Napríklad LED svietidlo Archon WH36 3000 lm.
  • Na maske potápača - napríklad baterku z Aquatec LED 17.
  • Na čele potápača - svetlomet.

Ako správne používať potápačskú baterku?Svieti pred nami žiariace svetlo, pozeráme sa na miesto, ktoré osvetľujeme. Vyhýbame sa náhodnému rýchlemu mávaniu - môže to spôsobiť nedorozumenie s kamarátom z potápania. Rýchle pohyby baterky naznačujú problém s potápačom.

Potápač nesvieti do tváre - potápač tak dlho oslepíme. Ak potrebujeme osvetliť partnera, je to až na hrudník. Ak komunikujeme s partnerom, rozsvietime ruku tak, aby boli viditeľné potápačské znaky - žiarivo svietime zhora - nasmerujeme svetlo baterky nadol.

Počas nočného ponoru by ste mali často kontrolovať meracie prístroje, ako napríklad ponorný počítač, manometer a / alebo kompas. Niektoré potápačské počítače majú podsvietenie, ktoré sa po stlačení tlačidla po určitú dobu rozsvieti, niektoré môžu zostať rozsvietené počas celého ponoru a niektoré môžu mať fluorescenčný číselník (podobný ponorným meradlám a kompasom).

Potápačské značky s baterkamiPri použití bateriek môžu potápači zobrazovať tri signály potápania:
  • OK - potápač vytvorí kruh s priemerom približne 40 cm.
  • Niečo zlé - rýchle pohyby baterky vertikálne - hore a dole.
  • Poznámka - rýchle horizontálne pohyby - doprava a doľava. Pípnutie znamená upozornenie alebo niekedy aj problém.


Atraktivita nočných ponorov závisí od osvetlenia. Uistite sa, že ste sa na tento typ potápania správne pripravili výberom dobre zvoleného osvetlenia pod vodou.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi