Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ploché alebo zakrivené - ktorý snowboard si vybrať a čo pri nákupe zvážiť
03.08.2020

Ploché alebo zakrivené - ktorý snowboard si vybrať a čo pri nákupe zvážiťJazda na snowboarde je o obratnom pohybe od okraja k okraju. Musíte to urobiť šikovne, aby ste sa vyhli tzv chytenie hrán, t. j. keď doska zasekne sneh a spôsobí, že sa prevrhne. Nemôžeme sa príliš nakloniť na jednu ani druhú stranu - ani doľava ani doprava, ani dopredu ani dozadu. Rovnováha je ďalšou dôležitou vecou. Vhodný tvar snowboard vybraný s ohľadom na vaše predispozície a zvolený štýl jazdy vám uľahčí lyžovanie na svahoch.

Profil odklonuKlenuté dosky sú zakrivené dosky. Toto je riešenie pre ľudí, ktorí sa rozhodnú jazdiť rýchlo, dobre pripravené trasy. Keď sa pozrieme zo strany na ležiacu dosku, vidíme, že má dva body kontaktu so snehom - v prednej časti (tzv. nos) a zadná časť (tzv. chvost). Stredná časť dosky sa medzi väzbami ohýba, keď stojíte na doske, stáva sa takmer rovnou a takmer celý povrch sa dotýka zeme. V doskách tejto konštrukcie je tlak na kontaktné body väčší, takže väčšina účinnej hrany dosky sa dotýka snehu. To zaručuje vynikajúcu priľnavosť hrán pri zatáčaní, hrana sa takmer zarezáva do snehu. Toto riešenie poskytuje takzvanú silu ollie - doska funguje ako pružina, čo uľahčuje odrazenie od zeme, čo je užitočné pri vykonávaní trikov. Okrem toho sa dobre absorbuje pri jazde a zaisťuje stabilitu pri vysokých rýchlostiach. Umožňuje tiež ovládať dosku, najmä vo fáze zatáčania (pridržaním okraja), aby sa nekĺzala ani na tvrdom snehu. Klenuté dosky sú univerzálne, dá sa však povedať, že "neodpúšťajú" chyby. Doska má vďaka svojej štruktúre tendenciu k tzv. chytacie hrany (pri jazde priamo vpred alebo pri skĺznutí môže okraj dosky rezať do snehu, čo môže viesť k bolestivým pádom, najmä pre menej skúsených snowboardistov). Iniciovanie odbočky na odklápacej doske vyžaduje viac úsilia, ale je ľahšie "prekročiť hranu" (umiestniť dosku na jej hranu) a zostať na nej. Takže môžete byť presní počas jazdy a zvoliť si dobre pripravené rýchle trasy.

Rocker profilDoska s vahadlovým profilom je odklon vzad. Toto riešenie predstavilo Lib Tech. Na trhu je už viac ako desať rokov. O čom to je? Je to iba prevrátené riešenie odklonu. Chvost a nos sú prevrátené a doska spočíva v strednej časti. Vďaka tejto konštrukcii je jazda jemnejšia, pretože prevrátený nos vyčistí cestu a zabráni tomu, aby doska padla do mäkkého snehu. Jazda na ňom je však menej stabilná, najmä pri vysokých rýchlostiach. Na jednej strane rocker pracuje veľmi dobre aj v hlbokom snehu, na druhej strane - nie je tak rýchly a stabilný pri otáčaní a jazde po okraji. Doska sa neseká do snehu ako odklon, je tiež ťažšie zostať na svojom okraji pri zákrute, čo vedie k tzv. pošmyknutia. Avšak rocker je dobrý návrh pre ľudí, ktorí radi robia triky a šmýkajú sa po koľajniciach . Je manévrovateľnejší ako vyklenutie a ľahšie sa v ňom jazdí. Je ľahšie iniciovať zatáčku, ale musíte pamätať na jej sklon k skrúteniu (doska sa nezastaví na okraji, ale otočí sa okolo svojej osi). Vďaka vyššie uvedenému je ľahšie zapnúť ho. Dosky Rocker sú vhodné na jazdu v prášku, najmä ak vyberiete tvrdú dosku. Odpúšťajú mnohým chybám, takže je to dobrá voľba pre začiatočníkov. Musíte si uvedomiť, že nebudú fungovať na tvrdom alebo zľadovatenom podklade. Zaujímavé je, že tvar vahadla sa zdá byť ideálny pre deti, ktoré ho môžu používať na tvrdých alebo ľadových povrchoch.Sú ľahko a ľahko ovládateľné. Deti nemajú rovnakú silu ako dospelí, takže je pre nich ľahšie iniciovať zákruty a vyhnúť sa ich otáčaniu. Dospelí sa vďaka tomu, že majú väčšiu silu, môžu pri otáčaní na tomto type dosky otáčať okolo svojej osi. Rovnaký jav sa vyskytuje aj vtedy, keď vyberáme dosky príliš krátke.

Plochý profilToto je takmer plochá doska, iba ňucháč a chvost sú mierne prevrátené. Vďaka tomuto riešeniu zostáva účinná hrana stále v kontakte so snehom. Telesná hmotnosť jazdca je rovnomerne rozložená pozdĺž okraja. Tento typ dosky je ťažšie uchopiteľný ako bežná doska, ktorá je predvídateľná a ľahko ovládateľná. Nevýhodou Ploché dosky je to, že má menšie tlmenie nárazov pri pristátí. Výhodou je však veľká univerzálnosť. Plochý profil udržuje celú hranu v jednej rovine so snehom, čo uľahčuje striedanie a umožňuje stabilnú manipuláciu . Nezakrýva sa do svahu ako odklon. Funguje veľmi dobre za všetkých podmienok, takže je ideálnym riešením pre začiatočníkov.

Hybridné profilyHybridné modely je kombináciou prvkov plochej dosky s profilmi vyklenutia a vahadla. Boli vytvorené na vytvorenie univerzálnej dosky. Z boku vyzerajú zvlnené. Toto je riešenie pre pokročilejších jazdcov. Hybridné modely sú ideálne pre trate aj mimo trate, ale aj pre skákanie na slopestyle a kĺzanie po koľajniciach. V hybridných modeloch sú obvykle dva typy riešení: prvé je vyklenutie pod väzbami a kolískové v strede dosky. Kvôli zmenšeným bodom dotyku medzi doskou a zemou je jazda plynulá. Druhou možnosťou je vyklenutie v strede, kolísanie pod viazaním - táto konštrukcia zaisťuje stabilitu v zákrute a udržuje jemnosť vo voľnom štýle. Existuje veľa možností. Výrobcovia dosiek tiež zahrnujú ploché do týchto kombinácií a zavádzajú asymetriu, to všetko kvôli tomu, aby boli dosky ešte efektívnejšie a univerzálnejšie. Hybridné modely majú vo všeobecnosti výhody profilov, ktoré sa v nich používajú, ale niektoré parametre sú v nich bohužiaľ horšie. Niečo vždy stojí na úkor niečoho a univerzálne dosky jednoducho hľadajú maximálny počet kompromisov a príjemcov.

Čo by ste mali zvážiť pri nákupe?Ak ste začiatočník snowboardista, je najlepšie zvoliť univerzálny model. vám umožní vyskúšať si jazdu v rôznych podmienkach a po nadobudnutí skúseností sa rozhodnúť, ktorý štýl jazdy vám najviac poteší, na akom povrchu a za akých podmienok. Je lepšie nepoužívať pokročilé riešenia (napr. Dlhé a tvrdé dosky) a vyhnúť sa extrémnym parametrom, napríklad dosky, ktoré sú veľmi mäkké, veľmi tvrdé, veľmi krátke vo vzťahu k vašej výške alebo veľmi dlhé. V tomto prípade stredná cesta funguje. Profil predstavenstva je len začiatkom výberu. Dĺžka, tvrdosť, rozstup spojov, štruktúra a typ podkladu sú rovnako dôležité. Aj keď práve začínate s dobrodružstvom na snowboarde, vyhnite sa najlacnejším riešeniam. Je lepšie zvoliť dosky strednej triedy, pretože najlacnejšie sú najčastejšie vyrobené zo syntetických materiálov s nízkou odolnosťou. Neposkytujú primeranú flexibilitu a môžu sa zlomiť pri jazde, čo je nebezpečné pre vás a ostatných. Rovnaké je to s telesnou hmotnosťou - pri výbere dosky musíte vziať do úvahy. Ak veľa vážite vzhľadom na silu dosky, môže sa zlomiť. A ak je doska príliš tvrdá (pretože na ňu nevyvíjate dostatočný tlak kvôli nedostatočnej telesnej hmotnosti), bude pre vás ťažké ju manévrovať. To všetko záleží, samozrejme, na kondícii a sile.

Pri kúpe dosky by ste sa mali riadiť pokynmi športových obchodov a pozorne si preštudovať tabuľky s parametrami. Snowboadrd je šport, ktorý robí veľa zábavy. Je lepšie nedovoliť, aby bola zábava rozmaznaná nesprávnym vybavením.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi