Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Pstruh v zime - ako si ich vybrať?
03.08.2020

Pstruh v zime - ako si ich vybrať?Áno, pstruhy sú ryby, ktoré si od rybára vyžadujú osobitné znalosti a zručnosti. Najmä v zime, keď je voda veľmi číra, všade okolo je úplné ticho a každý zvuk zlomenej vetvy alebo praskajúceho ľadu dokonale informuje ryby o našej prítomnosti.

Tieto aspekty navyše nie sú jediné výzvy, ktorým musíme čeliť. Samotný prístup k rybolovu môže byť často veľmi ťažký. Snehové záveje, ľadové brehy riek alebo plné mäkkej zeme. To by nás však nemalo odradiť, pretože pstruh sa v tomto období dobre živí a dá sa veľmi ľahko vysledovať.

kam hľadať?Pstruh spájame hlavne s horskými potokmi, ale nielen v riekach v južnom Poľsku sa s nimi môžeme stretnúť. V zime tvoria pomerne veľkú populáciu v nížinných riekach, ktoré sa rozprestierajú na pastvinách alebo sú vetvami väčších riek.

Ale samozrejme, pred odchodom do rybárstva sa oplatí ubezpečiť sa, že je tu požadovaný druh. Na tento účel je najjednoduchším spôsobom zavolať regionálny okruh PZW a požiadať o informácie. Môžeme tiež vyhľadať zoznam pstruhových riek v našej oblasti alebo jednoducho chatovať s miestnymi rybármi. Ak si vyberieme vhodný rybolov a ubezpečíme sa, že tu stretneme pstruha, ďalším krokom bude hľadanie potenciálnych miest.

Musíme vedieť, že počas tohto obdobia sú pstruzi unavení po trení a dlhej ceste. Studená voda navyše znamená, že ryby, ktoré chcú ušetriť čo najviac energie, sa nebudú živiť silnými prúdmi. Takže budú náchylnejší k tomu, aby boli v pomalšom prúde, a preto by sme ich mali hľadať. Preto budú pre nás potenciálnymi cieľmi všetky druhy presahov tráv, prírodné prekážky (kmene stromov, balvany), rašeliniská, spomaľujúce súčasné a pokojné žľaby, v ktorých by sme mali nalákať nástrahy pod nos pstruha.

NávnadyBez správnych návnad nemôžeme robiť zázraky pri vode. Pstruhy sú šikovné a často vyberavé ryby, a to aj po starostlivom rybolove miesta, nemali by sme ho opustiť, ak sme vyskúšali aspoň dve rôzne návnady.

Ale čo si láka na toto ročné obdobie? Logicky povedané, najúčinnejšie návnady by mali byť tie, ktoré zapadajú do dosť lenivej a pomalej aury s ich prácou. Agresívne návnady sa môžu ukázať ako pstruhy, ktoré na ich chytenie potrebujú príliš veľa energie. Pokúsme sa preto vybudovať náš arzenál hlavne z nástrah, ktoré príliš nedajú odpor a ich práca bude jemne pociťovaná vo vode.

wobblers s pomerne krátkym kormidlom a zrkadlenejším, ako je bežné zametanie tela, bude na tento účel skvelé. Potom sa pokúste vniesť návnadu pomerne pomaly, napodobňujúcu oslabenú rybu. Môžeme ju tiež udržať na jednom mieste a jemne ju spustiť špičkou tyče nahor a nadol.

Pamätajte, že môžu existovať aj úseky s hlbšou časťou vody a tam sa nemusí štandardný wobler ponoriť dostatočne hlboko, aby si ich ryby všimli. Preto stojí za to mať v krabici aspoň niekoľko hlbších woblerov.

Ale woblery samozrejme nie sú jediné dobré pstruhové nástrahy. práčky alebo menšie kyvadlo môže byť tiež skvelé. Posledne menované sa oplatí mať najmä v rôznych tvaroch a farbách, niekedy môžu lákať aj tých najnáročnejších jednotlivcov, a tak si cestu ušetria.

Nezabúdajme však na niekoľko elastických pások - zápletky alebo malé rozrývače, najmä v tlmených farbách.

HardwareHlavným faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere udice, je jeho dĺžka. Príliš krátka udica nám môže znemožniť efektívne fungovanie, ak je breh rieky čiastočne neprístupný. A príliš dlho nám môže sťažiť hádzanie na stiesnené a huňaté miesta.

Preto je najlepšie mať nad vodou póly dvoch rôznych dĺžok - asi 2,2 ma krátke a asi 3 m dlhšie.

Ohyb a tuhosť tyče sa musia prispôsobiť väčšine návnad, ktoré použijeme, a našim vlastným preferenciám. Nepreceňujte však hebkosť hokejky.

Na zimnú eskapádu po pstruhovi by sme mali lepšie vyzbrojiť naše kvalitný rybársky vlasec ako pletenú šnúru. Ten môže pri nízkych teplotách zamrznúť a stuhnúť, čo oslabí jeho pevnosť a kontrolu nad návnadou. navijaky w

Nezabudnite tiež na príliš tenké čiary vodu môže zohriať aj zimný pstruh.

Určite budeme musieť byť trpezliví a veľmi opatrne sa pohybovať pri pstruhových tokoch. Pred prvými vrhmi je vždy dobré sa dobre rozhliadnuť po rieke a nájsť tam potenciálne rybie škvrny. Skúsme sa zamerať na kvalitu, robiť presné hody a viesť lákať dlhšie s milosťou. A ak nedosiahneme žiadne výsledky - zmeňte návnady, pretože voda nám niekedy môže otvoriť malý detail.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi