Sprievodca po stimulantoch
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Sprievodca po stimulantoch
03.08.2020

Sprievodca po stimulantochVďaka dnešnému tempu života sa stávajú často zneužívanou skupinou. Medzi inými našli uplatnenie. v doplnkoch pred tréningom.

Kofeín-neoddeliteľné číslo jednakofeín. Domorodé obyvateľstvo Etiópie začalo využívať svoje výhody drvením kávových zŕn. Bez ohľadu na to sa juhoamerické kmene tešili infúzii paraguajskej holly zvanej yerba mate. V súčasnosti sa každý deň na svete konzumuje viac ako miliarda šálok kávy. stimulanty sú psychoaktívne látky, ktoré pôsobia ako stimulanty zvyšovaním aktivity nervového systému. Prvým a najznámejším predstaviteľom tejto skupiny je


Hoci kofeín môže byť produktom chemickej syntézy, veľká väčšina doplnkov a funkčných potravín sa pridáva ako čistá látka izolovaná od rastlinných substrátov dekafináciou. Dá sa povedať, že mechanizmus účinku kofeínu je jediný. v naturáliách. Inhibuje cAMP-fosfodiesterázu, ktorá v skutočnosti posilňuje signál tečúci z adrenergického receptora.

Kofeín preto zvyšuje účinky endogénnych katecholamínov a mnohých ďalších stimulantov. To znamená, že súčet účinkov kofeínu a iných stimulancií je menší ako účinok ich spoločného podávania. Využívajú to mnohé doplnky na predbežné cvičenie a reduktory tuku.

Rovnako ako všetky stimulanty, kofeín odstraňuje únavu, zlepšuje náladu a koncentráciu. Stimuluje dýchacie centrum v mozgu a znižuje napätie hladkých svalov krvných ciev, čo zvyšuje svalovú pumpu počas tréningu. Kofeín je najuniverzálnejším stimulantom. V doplnkoch nájdete dávky od minima do niekoľkých desiatok miligramov až po 500 mg, čo je hranica bezpečnej dávky pre dospelého zdravého človeka.

Aj keď má kofeín nejaký návykový potenciál, zriedka sa zneužíva. Je to z dôvodu negatívnych účinkov predávkovania. Dávka nad 300 mg (pre tých, ktorí na ňu nie sú zvyknutí, je tento limit ešte nižší) môže spôsobiť pocit úzkosti, svalové trasenie, nevoľnosť, fibriláciu srdcových komôr, nervozitu a výrazné zhoršenie nálady.

Synefrín, oktopamín a halostachínOkrem kofeínu sa v doplnkoch nachádza aj niekoľko ďalších stimulantov. Tri z nich by mali byť zaradené do jednej skupiny. Sú to:
oktopamin a halostachine. S týmito vzťahmi sa dá zaobchádzať podobne z niekoľkých dôvodov. Po prvé, majú podobnú funkciu a chemický vzorec. synefrín,


Po druhé, sú získané z podobných zdrojov. Okrem toho sa tieto stimulanty často kombinujú navzájom a s kofeínom a zvyčajne sa používajú v redukčných látkach. Niektorí by si mohli myslieť, že ide o celkom nové látky, ktoré sa zavádzajú ako niečo podobné zakázanému efedrínu alebo DMAA. Nič nemôže byť zlé, pretože tieto tri látky sú prítomné na farmaceutickom trhu už niekoľko desiatok rokov.

Táto skupina stimulantov pôsobí tak na adrenergné receptory, ako aj na zvýšenie produkcie norepinefrínu. Z tohto dôvodu možno po konzumácii zaznamenať zvýšenie krvného tlaku, zvýšenie srdcového výdaja, bronchodilatáciu, zvýšenú koncentráciu, lepšiu pohodu a zníženie únavy.

Zaujímavé je, že stopové množstvá týchto látok sa v našom tele prirodzene vyskytujú ako produkty metabolizmu častíc so štruktúrou fenylethylamínu, ktorý je chrbtovou kosťou väčšiny stimulancií. Žiadny chemik nemôže prísť s ničím lepším ako príroda, takže najsilnejšie stimulanty (v drogy, ako sú amfetamíny a extáza), sú založené na rovnakom jadre.

Z vyššie uvedených troch sú najznámejšie a najobsiahovanejšieexistuje synefrín. Súčasné poznatky však naznačujú, že všetky tri majú podobné výhody a nevýhody. Poznáme samozrejme výhody a používame stimulanty na ich použitie, existujú však aj riziká. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí búšenie srdca, bolesť hlavy, nadmerné potenie a pocit úzkosti a narušenia.

V Poľsku príslušné látky nie sú skôr dostupné v čistej forme, ale iba ako zložky komplexných doplnkov. Niektoré americké spoločnosti vyrábajú čisté prípravky, takže s malým úsilím môžete získať takýto doplnok, ale najzaujímavejšou možnosťou sú stále komplexné doplnky, ktoré stimulujú a uľahčujú spaľovanie tukov.

Fenylalanín a tyrozínDopĺňajú sa tiež dve prírodné aminokyseliny, z ktorých telo produkuje norepinefrín a ďalšie katecholamíny. Hovorím o fenylalaníne a
tyrozín. Objednávka nie je náhodná. Organizmus vytvára tyrozín z fenylalanínu, ktorý sa v rade zmien môže použiť na produkciu katecholamínov, t. J. Našich prírodných vnútorných stimulantov. Len malá časť sa premení na noradrenalín alebo dopamín, takže tieto látky sú oveľa bezpečnejšie ako syntetické stimulanty.


Stimulanty sa prijímajú nielen na zmiernenie únavy, zlepšenie pohody a náročnejšieho tréningu, ale aj na zníženie telesného tuku. Ovplyvňujú tento proces dvoma spôsobmi. Po prvé, mobilizujú tukové tkanivo, aby sa rozpadli, zvyšujú koncentráciu voľných mastných kyselín v krvi a po druhé, sú termogénne, zvyšujú telesnú teplotu a zvyšujú metabolické zmeny.

Väčšina látok, ktoré sú v súčasnosti uvedené, sa dá kúpiť v čistej forme. Ihneď sú k dispozícii aj synefrínové tablety alebo prášky. Uľahčuje to zostavenie vlastného doplnku pred tréningom alebo použitie čistých látok na iné ako športové účely, napríklad na dlhý výlet autom, štúdium alebo prácu.

Zvyčajne ich však kupujeme v stimulátoroch a redukciách tuku pred tréningom. Malo by sa pamätať na to, že silný produkt nie je vždy lepší. Má veľa vedľajších účinkov, takže je zameraný na ľudí, ktorí sú oboznámení so stimulanciami. Štítky si vždy pozorne prečítajte, pretože stimulanty sa môžu schovávať pod rastlinnými výťažkami.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi