Spúšť alebo otočná páka - ktorý by si mal cyklista vybrať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Spúšť alebo otočná páka - ktorý by si mal cyklista vybrať?
03.08.2020

Spúšť alebo otočná páka - ktorý by si mal cyklista vybrať?V minulosti sa pri bicykloch bežne používali rukoväte palca. Dnes sú zriedkavé, aj keď sa vyskytujú v jednoduchších modeloch trekkingu alebo horských bicyklov. Najčastejšie nájdete rotačné a spúšťacie modely . V prvom prípade zmeníte rýchlosť otočením rukoväte volantu, v druhom zmeníte "prevodové stupne" palcom alebo ukazovákom.

Čo je lepšie?Odborníci sa domnievajú, že najlepšia voľba v tomto prípade je založená na preferenciách a pohodlí. Podobná trieda shifters poskytuje podobné ľahké použitie a presné radenie. Ak už máte skúsenosti s nákupom bicykla, venujte pozornosť spôsobu prevádzkovania prevodového stupňa poskytnutému výrobcom a v tomto ohľade vyberte model. Žiadny model nemá jasnú výhodu, takže výber je individuálnou záležitosťou .

TriggerV tomto prípade je páka samostatnou časťou volantu. Možnosť náhodného radenia prevodových stupňov je minimálna, ale brzda môže byť náhodne stlačená, čo môže byť pri vysokej rýchlosti nebezpečné. Ak máte obavy z náhodného brzdenia, hľadajte riešenia, ktoré zreteľne oddeľujú tieto dve funkcie. Spúšťače radenia vám umožňuje doladiť prevodový pomer . Keďže nie sú súčasťou volantu, umožňujú čo najtenší volant, čo uľahčuje uchopenie volantu. Používa sa niekoľko riešení, každý veľký výrobca má svoje vlastné patenty.

Najbežnejšie sa skladajú z dvoch pák usporiadaných nad sebou. Modernejším riešením je páka ovládaná iba jedným prstom. Model Multi Release vám umožňuje radiť prevodový stupeň dvoma stupňami jedným pohybom prsta a model Instant Release umožňuje stlačiť páku a radiť o 3. Nevýhodou tohto typu páky je jemný mechanizmus - je ľahký poškodenie počas prepravy alebo prevrátenia. Radenie je relatívne nepohodlné, pretože sa musíte pohybovať nabok. Ľudia s krátkymi prstami budú niekedy musieť zložiť celú ruku z volantu, aby sa "zaradili do rýchlostného stupňa", čo môže ovplyvniť bezpečnosť.


Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je
klamkomanetka, riešenie, v ktorom je radiaca páka integrovaná s brzdou . Toto je možnosť pre cestné bicykle. Je potrebné poznamenať, že niektorí malí ľudia s malými rukami môžu mať problémy s fungovaním takého mechanizmu, pretože keď držia ruky na volante, nedosiahnu na rukoväť. Preto pred nákupom dôkladne skontrolujte jeho rozmery.

otočnýNajbežnejším systémom používaným pri modeloch s priamou lištou je
otočná rukoväť, ktorý je súčasťou volantu. Rýchlosť sa zmení po otočení kľučky . Je to populárne riešenie pre trekking, mestské a horské bicykle, ktoré sa často vyskytujú v lacnejších modeloch. Jeho výhodou je jednoduchosť a odolnosť voči poškodeniu. Dokonca ani sklápač nebude pre takúto rukoväť obzvlášť škodlivý, pretože nedostatok vyčnievajúcich prvkov znamená, že nie je čo chytiť. Ľahko sa s nimi manipuluje a nevyžadujú veľa sily alebo veľmi efektívne prsty. Z tohto dôvodu sú vhodnejšie pre detské bicykle. Nevýhoda otočného držadla spočíva v tom, že zaberá veľa miesta, takže volant má silné priľnavosti. Pri hrubej jazde v teréne môže dôjsť k náhodným zmenám prevodového stupňa. Ak plánujete preteky, vyhľadajte model so spúšťacími pákami. Okrem toho nie sú otočné páky príliš presné.


Hlavnou vecou, ktorú treba brať do úvahy pri zvažovaní mechanizmu ovládania prevodových stupňov, je typ bicykla, na ktorom jazdíte alebo ktoré chcete kúpiť. Potom sa otázka o radiacich pákach stáva sekundárnou, pretože väčšina výrobcov v tejto veci používa trvalé riešenia.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi