Technické parametre odevov - ako ich čítať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Technické parametre odevov - ako ich čítať?
03.08.2020

Technické parametre odevov - ako ich čítať?Podobne ako spacák na spanie - bude vhodný na zimné podmienky alebo bude slnečným letným nocom len ľahkým poťahom? Pozrime sa na parametre outdoorového oblečenia. Čo je skutočne za číslami?

Membrána - parameter priedušnosti a odolnosti voči vodeMembrána je špeciálny typ rúrkovitého povlaku. Jeho póry sú oveľa menšie ako kvapky vody, vďaka čomu je vodotesný. Dažďové kvapky sa nedostanú dovnútra. Na druhej strane sú rovnaké póry omnoho väčšie ako molekuly vodnej pary, ktoré počas cvičenia vyrábame vo forme potu. V tomto bode hovoríme o priedušnosti membrány, alebo skrátka o tom, že bunda "dýcha".

Tieto parametre sa merajú takto:
  • Odolnosť voči vode je vyjadrená v milimetroch vodného stĺpca pre danú membránu. Nad jednotkou 10 000 mm H20 sa predpokladá celková odolnosť laminátu proti vode.
  • Priedušnosť je vyjadrená v gramoch vodnej pary, ktorá sa môže na meter štvorcový látky pohybovať za deň. Pri výbere "priedušných" plášťov dbajte na to, aby tento parameter nemal byť menší ako 10 000 g H2O / m2 . Je zrejmé, že čím vyššia je hodnota, tým lepšia by mala membrána odstraňovať vlhkosť z nášho tela.


Možnosť dodatočného vetrania v bundy je možná prostredníctvom podpazušiek, pohybujúcich sa zipsov vo vreckách alebo uvoľnením suchého zipsu na rukávoch.

Down - expanzia a termályDown je neprekonateľný vzor dokonalej izolácie. To, čo príroda vytvorila, sa javí ako indikátor dokonalosti. Pri kúpe bundy alebo
spací vak dole by sme mali venovať pozornosť týmto parametrom:
  • Typ nadol - lepšia kvalita, ale aj drahšie husie a lacnejšie s dobrými parametrami.
  • Podiel peria - dole je najjemnejšie perie nachádzajúce sa hneď vedľa vtáčej kože pod perím. Sú zodpovední za izoláciu od vonkajších podmienok. Čím väčšie je množstvo dolu, tým bude bunda teplejšia, ale tiež drahšia z dôvodu množstva práce, ktorá sa vyžaduje pri oddeľovaní od peria.
  • Elastickosť nadol - je to indikátor vztlaku alebo jednoducho nadýchania. Uvádza sa v jednotkách cui alebo cuin ( kubických palcov na uncu ) a vyjadruje, koľko kubického palca pokrýva jedna unca (27,3 g) nadol. Čím vyššia je hodnota, napríklad 900, tým lepšie bude produkt izolovať.


Downový výrobok s vyššou elasticitou váži menej a je stlačiteľný lepšie ako podobne teplý výrobok vyrobený z nižšej kvality. Odolnosť 400 - 450 je priemerná, 500 - 550 je dobrá, 550 - 750 je veľmi dobrá a 750+ je vynikajúca .

Je potrebné si uvedomiť, že pri vynikajúcich izolačných vlastnostiach dôjde k ich strate, keď dôjde k namočeniu. Nie je bez dôvodu, že bundy sú špeciálne odporúčané pre suché a chladné poveternostné podmienky.

WeightVonkajšia váha hrá veľmi dôležitú úlohu. Výrobcovia sa snažia vzájomne predbiehať pri uvádzaní výrobkov s nižšou a nižšou hmotnosťou na trh pri zachovaní rovnakých alebo lepších parametrov. Pri porovnávaní produktov je potrebné venovať pozornosť váhe, pretože zbytočný gram na gram v našom batohu vytvára záťaž, s ktorou sa budeme musieť vyrovnať .

Základná hmotnosť alebo termický indexZákladná gramáž je hmotnosť daného materiálu v gramoch na meter štvorcový. Čím vyššia je hodnota gramáže, tým ťažšia a tým hustejšia textília. Najlepším spôsobom, ako ilustrovať gramáž, je príklad fleece Polarteca s hmotnosťou 100, 200ľadoborec - ľahké tričká vhodné na letné podmienky s hmotnosťou 120 g / m2. Najteplejší mikiny, ktoré tvoria základ zimného oblečenia, sú zase až 260 g / m2.

Pri nakupovaní, najmä online, keď nemôžeme vyskúšať danú položku alebo ju organolepticky preskúmať, stojí za to naučiť sa dešifrovať skratky a popisy poskytnuté výrobcami. Tieto znalosti zabránia možným sklamaniam a ušetria nám veľa času súvisiaceho s potenciálnymi výmenami.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi