Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Turistická cepín pre koho a pre koho lezecká cepín
03.08.2020

Turistická cepín pre koho a pre koho lezecká cepínHighlanders z Podhale ju nazvali rumbanica . Bola to spojka, o ktorú sa opierali počas ich treku v horách, ale tiež o ktorú zasekali schody v snehu a ľade. A ak pošmykli a hrozilo im nebezpečenstvo, že sa dostanú do nohavíc na nohaviciach alebo padnú do priepasti, strčili by železnú rumbanicu do snehu, aby sa zastavili a vyhli sa nebezpečenstvu. Podobnú sekeru používali aj vysokohorskí Highlanders.

Keď mešťania objavili hory v 19. storočí a bolo módne vyliezť na vrcholy, potrebovali tiež vhodný doplnok. Najprv sa použilo to, čo malo na dosah. Prví alpskí turisti siahali po alpenstocks (dlhé palice so slučkou na ruku na podporu a kovový hrot, ktorý sa držal do zeme), tatranskí turisti - na vysokohorské palice . To však pre tých ambicióznych nestačilo. Áno, pri pešej turistike na horských hrebeňoch palica alebo trstina so železnou trstinou stále fungovala, ale nie na lezenie na skalnaté steny alebo ľadové strmé svahy. Potrebovali správny nástroj - cepín.

Turistická sekeraTuristická cepín má pomerne dlhý, jednoduchý štýl. Používame ho pri lyžiarskych túrach a na ľadovcoch. Horolezec ho drží za hlavu a zhora ho tlačí do snehu.
  • Kemp Neve - cepín. Je to vybavenie renomovanej talianskej spoločnosti, ktorá pôsobí od roku 1889. Je to jednoduché a odolné, takže sa môžete s ňou s istotou oprieť o zamrznutý sneh a prudké stúpania. Hlava je vyrobená z kovanej leštenej ocele. Krátka slučka na zápästí sa bude meniť, keď zmeníte svoju polohu držania. Zaoblená čepeľ uľahčuje držanie. Výška: 57 cm. Typ hrotu: B. Typ čepele: B. Hmotnosť: približne 500 g. Cena: približne 230 PLN .


V ponuke sú aj modely s mierne zakriveným štýlom v hornej časti. Tento tvar zvyšuje pohodlie používateľa, keď musí prekonať strmý svah a priraziť čepeľ, pričom drží sekeru za rukoväť. Ohýbanie je tiež užitočné, keď potrebujete brzdiť krumpáčom.
  • Technológia lezenia na ľade Alpin Tour. Určené pre ambiciózny cestovný ruch v horách alpského typu. Mierne tvarovaná rukoväť zvyšuje nárazovú silu. Rukoväť typu T je vyrobená zo zliatiny, pokiaľ ide o pevnosť porovnateľnú s oceľou. Hlava je vyrobená z kalenej ocele. Rukoväť je zakončená špičkou. Vrátane slučky na ruku. Hmotnosť: 512 g. Dĺžka rukoväte: 60 cm. Cena: približne 210 PLN

Lezecká sekeraHorolezecké sekery má mierne odlišný, agresívnejší tvar. Rukoväť lezeckej ľadovej sekery má hlboké vybranie a rukoväť v spodnej časti sekery ľadovej. Prečo tam? Pretože sa na rozdiel od turistickej ľadovej sekery používa na vytiahnutie a zvyčajne ju drží držadlo a horolezec ju ovláda nad hlavou . Podľa názoru odborníkov je to špeciálne vybavenie a je dosť nevhodné na použitie na plochom teréne a na traverzoch.
  • Svetelný stroj do Grivel. Používa sa predovšetkým na technické horolezectvo a lezenie na ľade. Má vymeniteľnú čepeľ, ktorá sa na konci zužuje (3 mm) pre ľahšie uchytenie do ľadu. Ľadová sekera má zmiešanú čepeľ (4,2 mm) na lezenie na ľade aj na skalách. Je k dispozícii s pádlom a flexibilným šnúrkou s karabínou. Hmotnosť: 550 g, dĺžka 50 cm. Cena: približne 650 PLN.
  • Horolezecká technológia určené na technické horolezectvo a lezenie na ľade. Má špeciálne tvarovanú ohnutú rukoväť. Je vyrobená z ľahkých odolných zliatin. Pohodlie použitia krumpáča je zaistené tvarovanou rukoväťou s dvoma oporami pre ruku - jeden pod rukoväťou a druhý nad ním. Kombinovaná lezecká čepeľ je k dispozícii samostatne. Hmotnosť čepele je súčasťou balenia. Hmotnosť: 560 g. Ľadová sekera North Couloir - lopatka je ponukou uznávanej značky Cena: približne 590 PLN


Pri nákupe cepín nezabudnite zvoliť vybavenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám - premýšľajte o tom, či bude pre nás pohodlnejšie vychádzať sa s trekovými palicami. Vyberme tiež model, ktorý nie je príliš dlhý - drží ho hlava, mal by siahať približne do stredu lýtka.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi