Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Typy čerpadiel pre bicykle - ktoré kúpiť?
03.08.2020

Typy čerpadiel pre bicykle - ktoré kúpiť?

Aký je správny tlak v našej pneumatike?Pred nákupom a výberom - zdá sa - také jednoduché zariadenie, aké je čerpadlo na bicykel, existuje niekoľko vecí, o ktorých by ste mali vedieť. Najprv zistime, akú úroveň tlaku potrebujeme. Neexistuje žiadna odpoveď, ktorá bude perfektná pre všetky typy bicyklov. Hladina tlaku sa meria v dvoch jednotkách - baroch alebo PSI (librá na štvorcový palec) - a závisí od šírky pneumatiky, gumy, z ktorej je vyrobená, a od jej zamýšľaného použitia. Zvyčajne nájdete nápovedu na samotnej pneumatike, kde nám výrobca ukazuje tlak vidlice, v ktorej budeme jazdiť najlepšie.

Správne nahustenie pneumatík môže často uľahčiť jazdu, preto treba pamätať na to, že horné limity tlaku, t. j. tvrdšie pneumatiky, budú na asfalte lepšie fungovať, pretože znížime lisovací odpor . Cítime sa však horšie všetky prekážky a nepríjemnosti na trase kvôli slabším odpisom. Mäkké pneumatiky, t. j. pneumatiky nahustené na dolnú hranicu navrhnutú výrobcom, nám poskytnú lepšiu priľnavosť, a preto sa budeme cítiť menej, napríklad pri jazde po hrboľatom teréne alebo pri bežných stúpaniach na obrubník.

Ak už vieme, o aký tlak nás zaujíma, skontrolujte, aké možnosti ponúka vybraný model pumpy. Povedzme, že máme záujem o nahustenie našej pneumatiky na 7 barov. Potom si vyberieme vybavenie s maximálnym počtom najmenej 8, aby sme mali nejaké zásoby. Musíme vedieť, že najmä v prípade ručných klieští je dosiahnutie najvyššej hodnoty baru udanej výrobcom veľmi ťažké - pokiaľ sa nebojíte zdvíhania závaží a bradou.

Typy ventilovTeraz, keď vieme všetko o tlaku, ďalším krokom je poznať typy ventilov. Typický, najmä v starších alebo viacerých základných modeloch, je ventil Dunlop (DV) , ktorý nám, žiaľ, neumožňuje merať tlak manometrom. Ďalším ventilom je Schrader (SV alebo AV) , čo je ventil automobilu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v mestských alebo trekových bicykloch. Rozhodujúcou výhodou je skutočnosť, že pneumatiky s takýmto ventilom môžu byť nahustené prakticky na každej čerpacej stanici s kompresorom. Najobľúbenejší ventil, ktorý sa predtým vyskytoval hlavne v cyklistickej obuvi, je Presta (PV alebo FV) . Ďalšou možnosťou sú bezdušové pneumatiky, ktorých ventily zodpovedajú rozmerom ventilov Presta.

Typy čerpadiel pre bicykle1. Stacionárne / podlahové čerpadlá

Tieto čerpadlá sú veľké a účinnejšie. Majú hadicu, vďaka ktorej môžeme ľahko nastaviť ideálnu vzdialenosť pre nás od nášho dvojkolesia, aby ju pohodlne nafúkli. Dôležitým prvkom je blok na konci hadice, ktorý blokuje ventil. Väčšina z nich má tiež manometer, ktorý bude presne ukazovať úroveň tlaku. Tieto čerpadlá sú ideálne na ich udržiavanie v garáži a systematickú kontrolu tlaku v našich pneumatikách.

Zaujímavou ponukou za rozumnú cenu je čerpadlo BETO, ktoré kúpime za približne 40 PLN. Je univerzálny, preto by mal uspokojiť majiteľa všetkých typov bicyklov.


Špičkovým modelom je čerpadlo Alloy Floor od renomovanej spoločnosti
Łążyn, ktorá je vyrobená z veľmi kvalitných materiálov a vďaka použitiu menšieho priemeru piestov je prispôsobená pre vysoké tlaky. Bohužiaľ, musíme za to minúť okolo 300 PLN.

2. Ručné čerpadláRučné kliešte by sa mali považovať za núdzové riešenie, a preto ich treba považovať za núdzovéhlavnými črtami by mala byť ľahkosť a ovládateľnosť. Zlomenie ventilu môže byť bežným problémom ručných čerpadiel. Tomu však môžete zabrániť zakúpením
flexibilné hadičky pre čerpadlo.

Čerpadlo Wheel-Up mini je perfektným riešením pre ľudí, ktorí počítajú každý gram a oceňujú kvalitu spracovania. Jeho hmotnosť je iba 118 g a po zložení je to veľkosť priemerného smartphonu.

3. Čerpadlá CO2Je to skutočné pohodlie pre tých, ktorí nechcú strácať čas opravovaním chýb na svojich expedíciách, a pre tých, ktorí neradi unavujú príliš veľa vyčerpania. Pri týchto typoch push-up, namiesto sily svalov, používame špeciálne, jednorazové náplne plné stlačeného plynu (najčastejšie oxid uhličitý). Ďalšou výhodou je ich veľkosť a ľahkosť. Majú však aj svoje nevýhody - použitie kaziet na stlačený vzduch nie je príliš hospodárne, pretože máme toľko jednorazových čerpaní, koľko je kaziet. Neexistuje teda spôsob, ako nafúknuť mäkké pneumatiky alebo upraviť ich tvrdosť. Zaujímavým modelom tohto typu vybavenia je
Airchamp nemeckého výrobcu príslušenstva pre bicykle Sks, ktorý sa dá ovládať aj jednou rukou.

4. Čerpadlá pre tlmiče

Sú nevyhnutným prvkom pre majiteľov bicyklov so vzduchovým odpružením. Umožňujú vám presne nahustiť naše tlmiče na veľmi vysoký tlak (nezabudnite, že predné vidlice často potrebujú minimálne 12 bar a zadné vidlice dokonca 35). Približne 60 PLN môžeme získať solídny model vyššie uvedenej spoločnosti Beto.

V skutočnosti by každý z nás mal investovať do dvoch čerpadiel pre bicykle. Jeden dôstojný, ktorý nám tiež ukáže presnú úroveň tlaku a nebude nás unavovať pri čerpaní doma, a druhý, šikovný, ktorý môžeme ľahko vziať na cestu. Pri nákupe sa oplatí vybrať tie, ktoré majú dve diery a nebude od nás vyžadovať, aby sme zakaždým menili špičku, aby sme ju prispôsobili nášmu ventilu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi