Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Vylučuje epilepsia šport?
03.08.2020

Vylučuje epilepsia šport?

Malá históriaEpilepsia sa prvýkrát spomínala v staroveku, kde sa hľadal jej božský pôvod. V stredoveku bola epilepsia vnímaná ako prejav vlastníctva a zaobchádzania s diablom. V tom čase sa to nazývalo démonické alebo šialené ochorenie. Jeho príčiny sa našli vo fázach mesiaca a prevzatí tela démonmi a zlými duchmi. V dôsledku toho vzniklo okolo tejto choroby mnoho mýtov.

Neskôr sa tvrdilo, že výskyt záchvatov bol spôsobený problémami s lôžkami. Liek pre ženy mal byť ženatý a pre mužov kastrácia.

SúčasnosťNašťastie sa medicína vyvíja veľmi rýchlo a už nie je potrebné kastrácia alebo rýchle manželstvo. Príčiny epilepsie sú však nejasné. Môže to byť spôsobené poranením hlavy, subarachnoidálnym krvácaním alebo genetickými stavmi. Útoky sa môžu vyskytnúť rôznym tempom. Niekedy osoba trpí počas svojho života iba jedným útokom.

Epilepsia môže mať mnoho podôb. Útok so záchvatmi, penou na perách a nedostatkom kontaktu je zriedkavý. Oveľa častejšie sú jednoduché mdloby alebo tzv odstávky, pri ktorých sa zdá, že daná osoba niečo premýšľa.

Epilepsia a športEpilepsia už dávno vylučuje ľudí z normálneho života. Ak je to dobre kontrolované a lieky, ktoré pacient berie, nie sú kontraindikácie pre šport. Existuje len niekoľko dôležitých pravidiel:

1) Vždy informujte školiteľa, učiteľa telesnej výchovy alebo sprevádzajúce osoby o epilepsii. Toto nie je dôvod, prečo sa hanbiť, a takéto informácie v prípade potreby umožnia rýchlu reakciu. Toto číslo môžete nechať niekomu z vašej rodiny alebo ho mať vždy so sebou. Okrem toho môžete získať špeciálne náramky, ktoré vás informujú o našej chorobe a zahrnú napríklad číslo ošetrujúceho lekára.

2) Ak ideme na jogging alebo jazdu na bicykli, skúste zvoliť frekventované trasy, aby nám niekto mohol pomôcť v prípade útoku.

3) Pri vodných športoch alebo plávaní musí byť vždy niekto s nami.

4) Ak sa nám páči jazda na koni,
helma, ktorá bude chrániť našu hlavu. valčeky, musíme sa zásobiť na lyže alebo

5) Miestnosť, v ktorej trénujeme, by sa mala často vetrať, aby sa zabránilo upchatiu.

6) Počas cvičenia sa snažte udržiavať svoje dýchanie čo najklidnejšie. Výrazne zrýchlené povedie k hyperventilácii, ktorá môže spôsobiť záchvaty.

činka. Trampolíny a fitnes triedy s mnohými zákrutami sa tiež neodporúčajú. Bohužiaľ, časté zmeny polohy a skokové obrázky môžu viesť k útoku. Ľudia trpiaci epilepsiou by sa mali vzdať športu, ako je potápanie, parašutizmus alebo bungee jumping, lietanie klzákov a horolezectvo bez toho, aby sa im zablokoval. Niektoré cvičenia sa tiež neodporúčajú pre epileptikov. Patrí medzi ne napríklad vzpieranie alebo bench bench

Ako sa správať počas útoku?Často počujeme, že počas útoku by ste si mali dať niečo medzi zuby epileptika, inak sa uhryzne zo seba Jazyk. Toto je veľmi škodlivý mýtus, pretože počas útoku sa vyskytne lockjaw. Pokus o otvorenie úst chorého môže viesť k strate zubov alebo zraneniu čeľuste. Keď má pacient záchvat u nás, mali by sme si zaistiť hlavu a pokúsiť sa ho položiť na jeho stranu. To mu uľahčí dýchanie. Potom musíte zavolať sanitku a čakať.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi