Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ako cvičiť krčnú chrbticu?
03.08.2020

Ako cvičiť krčnú chrbticu?

syndróm horného kríženiaOkrem bolesti v bedrovej chrbtici vyvoláva sedavý spôsob života aj vznik syndrómu horného kríženia. Je to entita choroby, ktorá patrí do skupiny dysfunkcií súvisiacich s pohybovým systémom. Vyznačuje sa poruchou svalového napätia v hrudnej chrbtici, lopatkách, ramennom páse a krčnej chrbtici. Syndróm horného kríža sa prejavuje objavením zaoblenej časti chrbta, zatváraním hrudníka, posunutím ramien a hlavy dopredu. Deje sa to tak, že pri sedení, práci u počítača alebo pomocou smartfónu zaujme nesprávne držanie tela. Pod vplyvom mnohých rokov zlých návykov je držanie tela zdeformované, čo vedie k bolesti v medzikapulárnom priestore, ramenách alebo krčnej chrbtici.

Kontraindikácie na cvičenieOblasť krčnej chrbtice je mimoriadne citlivá štruktúra. V malej oblasti nášho tela je zameraný veľmi veľký počet nervov, ako aj miecha, preto by sa k cvičeniam venovaným svalom nachádzajúcim sa v krku malo pristupovať zvlášť opatrne a pozorne. Ak sa u vás vyskytne akútna bolesť, necitlivosť, mravčenie alebo nevoľnosť, existuje riziko vzniku krčnej diskopatie. Výskyt vyššie uvedených príznakov počas cvičenia by mal byť signálom na konzultáciu s odborníkom, ktorý rozhodne o ďalšom postupe liečby alebo vyberie vhodné cvičenia.

retrakcia hlavyV koreňoch problémov krčnej chrbtice je nadmerné predlžovanie, to znamená, že vyčnievanie hlavy smerom dopredu. Vyskytuje sa, keď sa nenájdu uši. vo výške ramien. Stiahnutie hlavy, to znamená jej stiahnutie, bude skvelým spôsobom, ako potlačiť bolesť v krku alebo ramennom páse. Stiahnutie je horizontálne vytiahnutie hlavy smerom k osi tela. Pre lepšie pochopenie mechanizmu tohto pohybu je vhodné stáť vzpriamene, pozerať sa dopredu, ukazovať prstom proti spodnej čeľusti a potom ho tlačiť kolmo na chrbticu. Tento krátky a jednoduchý pohyb sa môže na prvý pohľad zdať neintuitívny a ťažko pochopiteľný, ale prinesie skvelé výsledky a zachráni našu krčnú chrbticu pred zraneniami.
 chrbtica 01 chrbtica 02

strečink-extenzor-strečingZvládnutie pohybu pri zatiahnutí hlavy bude základom bezpečného a efektívneho vykonávania následných cvičení. Bolo by dobré natiahnuť extenzory krku, ktorých nadmerné dotiahnutie sťažuje pohodlné zaujatie správneho držania tela. Ak to chcete urobiť, zaveďte pohyb vzad hlavy a potom položte jednu alebo obe ruky na chrbát hlavy a jemne ju nakloňte dopredu tak, aby takže pohľad je nasmerovaný na podlahu. Keď bradu posúvate bližšie k hrudníku, mali by ste cítiť úsek v oblasti medzi spodnou časťou lebky a lopatkami. Dve až tri série napínania počas asi 30 sekúnd by mali stačiť na to, aby ste sa cítili zreteľne.

chrbtica 04

Otočenie hlavyĎalším cvičením, ktoré prinesie úľavu ľuďom, ktorí sa sťažujú na bolesť krčnej chrbtice, sú ohyby hlavy. Po predchádzajúcom stiahnutí hlavy, ktoré nastavíme ju na správne miesto, otočíme hlavu doľava a potom doprava. Pri vykonávaní tohto pohybu dbajte na to, aby bola brada čo najbližšie k krku. Je dobré urobiť tento pohyb, keď stojíte alebo sedíte chrbtom k stene, na ktorý môžete pri zatáčaní neustále tlačiť svoj hlas. Približne 6 zákrut na každej strane uvoľneným a kontrolovaným tempom bude priaznivo umiestniť krčnú chrbticu.

posilnenie krčných svalovfitness lopty. gumená lopta alebo Po relaxačných cvičeniach a preškolení pohybu krku môžete začať posilňovať svaly krčnej chrbtice. Príkladom cvičenia by malo byť stlačenie rúk za hlavu. vo výške pozadné končatiny a pritláčajú ich hlavou. Izometrická práca svalov krku by mala trvať asi tucet sekúnd, počas cvičenia sa uistite, že je hlava správne umiestnená. Ak chcete vykonať ďalšie cvičenie, postavte sa chrbtom k stene a medzi stenu a zadnú časť hlavy vložte mäkký predmet, do ktorého budete tlačiť zadnú časť hlavy. Tucet opakovaní by sa malo opakovať v troch sériách. Bolo by dobré použiť toto cvičenie na tento účel

SummaryKrčná chrbtica je jedným z najproblematickejších miest v našom tele. Svalové dysfunkcie a napätie vznikajú v dôsledku dlhodobého používania počítačov a smartfónov a počas fyzickej aktivity sa často prehlbujú. Aby ste tento problém účinne napravili, mali by ste používať nielen individuálne vybrané cvičenia, ale predovšetkým kontrolovať polohu vášho tela každý deň. Je potrebné dbať na správne umiestnenie monitora a kresla pri práci, ako aj venovať pozornosť polohe hlavy a krku pri všetkých každodenných činnostiach, pretože iba tento prístup vám umožní účinne sa zbaviť problémov s krčnou chrbticou.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi