Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako spať, aby ste mali dostatok spánku?
03.08.2020

Ako spať, aby ste mali dostatok spánku?

Čo dáva spánok?Počas spánku dochádza k mnohým fyziologickým procesom zameraným na fyzickú a duševnú regeneráciu tela. Sexuálne hormóny zodpovedné za dobrú fyzickú kondíciu, zdravie a pohodu sú vylučované. Eliminácia zápalu, rekonštrukcia poškodených buniek, rekonštrukcia nervových spojení. Správne trvanie a kvalita nočného odpočinku má pozitívny vplyv na imunitu a náladu. Stručne povedané, spánok harmonizuje fungovanie tela a zaisťuje homeostázu.

Dôsledky nedostatočného spánkuIba pár dní neprimeraného spánku nastali dôsledky. Z dlhodobého hľadiska prispeje deprivácia spánku k rozvoju metabolického syndrómu. Vyskytnú sa problémy s inzulínovou rezistenciou, cukrovkou typu II alebo aterosklerózou. Ak príliš zaspíte, hladiny testosterónu budú mať negatívny vplyv na zloženie vášho tela. Prevaha katabolických procesov zníži hladinu svalovej hmoty a súčasne zvýši množstvo tukového tkaniva a podkožnej vody v tele. Narušená hormonálna rovnováha po jedle spôsobí záchvaty hladu a nedostatok sýtosti. Všetky tieto javy a procesy spolu úzko súvisia a ich hlavnou príčinou je zlý spánok.

Regulácia cirkadiánneho rytmuVšetky procesy v ľudskom tele sú založené na cirkadiánnom rytme. Túto tézu jednoznačne potvrdili v roku 2017 americkí vedci. Za výskum získali Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. Bolo dokázané, že biologické hodiny ovládajú ľudské telo. Prispôsobuje aktivitu buniek, hormónov a všetkých procesov dennej dobe. Cirkadiánny rytmus by mal určovať čas prebudenia a odpočinku, fázu aktivity a relaxácie. Súvisí to s východom a západom slnka, v harmónii s ktorou ľudské telo fungovalo milióny rokov. Vývoj technológie a civilizácie oddeľoval človeka od súčasného rytmu.

melatonín a kortizolmagnézium. ZMA, Ashwaganda, forskolin, zinok, GABA, melatonín a kortizol sú hormóny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu vo vašom spánku. Ich vzťah im umožňuje zaspať a prebudiť sa. Po západe slnka ľudské telo začne znižovať hladiny kortizolu a súčasne zvyšovať hladiny melatonínu. Tento proces je určený na relaxáciu tela a prechod do nočného spánku. Keď slnko stúpa, hladiny melatonínu sú najnižšie a hladiny kortizolu dramaticky stúpajú. Pomáha to prebudiť telo a pripraviť sa na činnosť. Ak chcete zlepšiť kvalitu spánku, môžete vyskúšať doplnok

Modré svetlo a stresV súčasnosti existuje veľa možností, ako narušiť vyššie uvedený proces. Modré svetlo vyžarované obrazovkami elektronických zariadení je veľký problém. Nadmerné používanie notebookov a sledovanie televízie pred spaním negatívne ovplyvňuje sekréciu melatonínu. Cvičenie a neskoré pracovné hodiny stimulujú udržiavanie vysokých hladín kortizolu. Za týchto podmienok sa telo nemôže upokojiť a spánok je neúčinný. Vyhnite sa stresovým situáciám a používaniu elektroniky najmenej jednu hodinu pred spaním. Užitočné môžu byť aplikácie, ktoré môžu redukovať tvrdé modré svetlo na obrazovke.

Kvalita a množstvo spánkuUdržiavanie pravidelných hodín zaspávania a prebudenia je rozhodujúce pre dosiahnutie primeraného nočného zotavenia. Spánok by mal trvať od 7 do 9 hodín v závislosti od genetických podmienok. Malo by to byť medzi 22:00 a 18:00. Toto sú hodiny, keď sa procesy fyzickej a duševnej obnovy vyskytujú najviac. Prebudenie v noci je príznakom plytkého spánku a mali by ste sa zamyslieť nad zdrojom problému. Možnými príčinami sú príliš veľa duševného alebo fyzického stresu počas dňa, príliš nízka hladina testosterónu u mužov alebo narušená sekrécia kortizolu a melatonínu.

príprava spálneJe nevyhnutné, aby ste dobrý spánok správne prispôsobili miestnosť. Spálňa by mala byť čo najtmavšia a stlmená. Dobrým riešením bude použitie žalúzií alebo tmavých závesov a odstránenie svetelných zdrojov (tiež pohotovostnej diódy). Teplota by nemala prekročiť 20 stupňov. Malo by sa používať pravidelné vetranie spálne, najmä pred spaním. Matrac v posteli nesmie byť príliš mäkký, naprRush spôsobuje neprirodzenú krivku chrbtice a nedostatok správneho dýchania. Odporúča sa používať posteľnú bielizeň a obliečky na vankúše vyrobené z materiálov, ktoré umožňujú priechod vzduchu. Posteľ v spálni by mala byť jasne spojená so spánkom a odpočinkom, nemala by pozerať televíziu ani jesť.

Čaj, káva a alkoholTheín v čaji a kofeín v káve sú látky, ktoré stimulujú centrálny nervový systém. Zvýšená koncentrácia v krvi môže zostať až 6 hodín po konzumácii. Z tohto hľadiska by ste sa mali uistiť, že medzi poslednou kávou a plánovaným časom zaspania je primeraná prestávka. Prebytočný kofeín navyše zabraňuje hlbokému spánku a spôsobuje prebudenie. Alkohol, hoci môže vyvolať ospalosť a uľahčiť zaspanie, bude mať negatívny vplyv na uzdravenie. Spánok pod jeho vplyvom je nepokojný a plytký.

SummaryExistuje niekoľko základných pravidiel, ktoré musíte dodržať, aby ste čo najlepšie využili primeraný spánok. Kľúčom bude regulácia cirkadiánneho rytmu. Aktivita počas dňa a odpočinku po zotmení je pre zdravie tela a mysle najzdravšia. Obmedzenie používania notebookov a televízie pred spaním vám umožní ľahko zaspať. Vhodné prispôsobenie spálne zaistí pohodlné podmienky na odpočinok. Je tiež dôležité obmedziť stresové situácie a stimulanty. Spotreba posledného, ľahko stráviteľného jedla by sa mala uskutočniť asi dve hodiny pred spaním. Splnenie vyššie uvedených pravidiel prinesie lepšie výsledky ako desiatky doplnkov. Zabezpečí hormonálnu rovnováhu a umožní vám vychutnať si vysokú kvalitu života.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi