Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Bedrová hyperlordóza - ako tomu zabrániť?
03.08.2020

Bedrová hyperlordóza - ako tomu zabrániť?Väčšina z nás trávi dni sedením. Sedíme pri práci, v aute, pri jedle, pri sledovaní televízie, pri štúdiu atď. Pravdepodobne sedíte pri čítaní tohto textu. Upozorňujeme, že naša pohybová kamera je navrhnutá na cestovanie, nie na sedenie! Svet nám dnes ponúka množstvo komfortov, ktoré sú tichým a pomalým zabijakom nášho tela. Chronické sedenie negatívne ovplyvňuje svaly okolo bedrového kĺbu a je jednou z najbežnejších príčin bolesti bedrovej chrbtice. U niektorých ľudí bude tvorba tejto chyby držania tela vyvolaná nesprávnym vykonaním silového tréningu.

Príznaky nadmerného-panvového predného náklonuHlboká bedrová lordóza sa vyznačuje vyčnievajúcim bruchom (aj napriek nízkemu telesnému tuku) a rebrami a výraznú depresiu v bedrovej chrbtici a vyčnievajúce zadok. Vyššie uvedené zmeny sú spôsobené skutočnosťou, že v dôsledku príliš dlhého zotrvania v sede sa niektoré svaly stiahli a zvýšili napätie a niektoré sa roztiahli a oslabili. V dôsledku narušenej rovnováhy sily svalov (ako v opísanom prípade) sa kĺb stáva destabilizovaný, čo zase spôsobuje chyby v držaní tela a v budúcnosti bolesť a zranenia.

Zmluvné a oslabené svaly v panveV tomto prípade je skupina svalov, ktoré sa stiahli, extenzory chrbtice (časť bedrové) a flexory bedier, t. j. iliopsoy a svaly stehna konečníka. Medzi svaly, ktorých pripútanosti sa od seba vzdialili, a tým oslabili, patria brušné svaly - rovné, šikmé a priečne - ako aj bicepsové a gluteálne svaly. Ak sa pokúsime vizualizovať svaly v panvovej oblasti, všimneme si, že páry dysfunkčných svalových skupín sú usporiadané diagonálne vo vzťahu k sebe navzájom v tvare znaku X (alebo kríža odtiaľ názov syndrómu nižšej križovatky). Vyššie uvedené zmeny zvyšujú zadné bedrové chrbtice a znižujú predné bedrové chrbtice, čo prehlbuje prirodzený sklon panvy (u dospelých by mal byť naklonený okolo 30 stupňov).

Diagnostické testyVizuálne hodnotenie postavy umožňuje skúseným ľuďom rozpoznať prítomnosť tejto chyby držania tela, ale v prípade pochybností sa oplatí vykonať niekoľko jednoduchých diagnostických testov. Základným je Thomasov test na rozšírenie bedier. V polohe na chrbte ohnite jednu nohu a priveste koleno k hrudníku. Vzostup druhej nohy indikuje kontraktúru flexorov bedrového kĺbu. Ďalším testom pre naše telo bude test na podlahe. Keď stojíte, ohnite sa dopredu a prstami sa snažte dosiahnuť podlahu. Neschopnosť dotýkať sa prstami zeme pri vyrovnávaní kolien naznačuje príliš veľké napätie a kontrakciu v zadných extenzoroch.

Korekčné cvičenia naťahovania po gauči cw pre lumbálnu lordózu

Ak boli vyššie uvedené testy negatívne a vizuálne vyšetrenie tela jasne naznačuje nadmerný náklon prednej časti panvy, mali by ste do svojej každodennej činnosti okamžite zahrnúť protahovacie a aktivačné cvičenia. Základným relaxačným cvičením v tomto prípade bude tzv. gaučový úsek . Poloha kľačania na jednej nohe s nohou pritlačenou (napríklad na gauč alebo stenu) tak, aby bola v úrovni bedra. Kľúčovým prvkom pre túto polohu, ktorý vám umožní efektívne využiť jeho potenciál, bude správne umiestnenie panvy. Malo by byť v sklone chrbta, to znamená v takom usporiadaní, kde je kostrč skrytý pod boky a bedrová lordóza je sploštená. Na tento účel môžeme tiež použiť populárne fitness lopty ako podporu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi