- Kategórie blogu
- Šport a turistika
BICYKLE
FITNESS
SILOVÝ TRÉNING
ŠPORT
KORČUĽOVANIE SLACKLINE
ARMY
VOĽNÝ ČAS A CESTOVANIE
INÉ
Blog

03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív...
čítať celé

03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š...
čítať celé

03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
03.08.2020
Doplnky pre bežcov maratónov, ktoré by v dennej strave nemali chýbať
Mnoho začínajúcich športovcov vrátane bežcov zabudne na zdravý rozum v obchode s výživou a náhodne nakupuje. Nie je preto žiadnym prekvapením, že málokedy vedie k zlepšeniu formy a výkonu a určite to zaťažuje váš rozpočet. Než pôjdete na doplnky, musíte poznať špecifiká, ktoré skutočne podporujú stav bežca. Ak uvažujete o pretekoch v maratónoch, váš prístup k strave, doplnkom a tréningu musí byť dôkladne premyslený, koniec koncov je to o vašom zdraví.
Živiny a strava
Pokiaľ ide o doplnky, najdôležitejšie je uvedomiť si, že pomáhajú, ale nerobia pre nás prácu. Doplnky majú byť iba doplnkom vyváženej stravy, tréningu a primeranej regenerácie, t. potrebné množstvo spánku. Okrem toho počet a typ doplnkov musí byť v korelácii s počtom a kvalitou postupu cvičenia a výcviku. Cvičenie pre vás nebude robiť žiadny doplnok, môže podporovať váš návrat k rovnováhe po tréningu, poskytnúť energiu podľa potreby a živiny, na ktoré sa počas intenzívneho cvičenia nevzťahuje vyvážená strava. Bohužiaľ neexistujú žiadne magické prostriedky. Iba tvrdá a systematická práca zabezpečí dobré výsledky. Budujeme si silu tela sami a výživné látky nám môžu pomôcť.
Železo
Prvým stopovým prvkom, ktorý sa má doplniť mimo stravy, je železo. Táto zložka je nevyhnutná na produkciu hemoglobínu, t. J. Červených krviniek (erytrocytov). Hemoglobín je zodpovedný za transport kyslíka do orgánov a buniek. Na to, aby svaly pracovali a následne sa regenerovali, musia byť zásobené kyslíkom. Čím menej červených krviniek je, tým menej kyslíka majú svaly. Menej kyslíka naopak spomaľuje nielen svaly, ale aj srdce a mozog. Železo sa okrem toho podieľa na neutralizácii škodlivých látok v tele a podporuje imunitný systém. Zásoby železa v tele sú neustále vyčerpané. Pri náraze na tvrdý povrch chodidla počas tréningu sa rozkladajú červené krvinky v krvných cievach chodidla, čím sa vylučuje železo, ktoré sa vylučuje potom.
vitamín C
Na zlepšenie absorpcie železa berte železo s vitamín C, čo posilňuje krvné cievy a tiež neutralizuje voľné radikály, ktoré môžu po tréningu spôsobiť bolesť svalov. Znižuje riziko zranenia (zosilňuje Achillovu šľachu) a urýchľuje regeneráciu tela. Znižuje tiež riziko infekcie ovplyvňovaním činnosti imunitného systému. Má antioxidačné vlastnosti a podieľa sa okrem iného na syntéze kolagénu, ktorý je základným proteínom spojivového tkaniva. pokožka, posilňuje chrupavku, ovplyvňuje regeneráciu kĺbov, podieľa sa na detoxikačných procesoch, uľahčuje odstraňovanie škodlivých prvkov, ako sú olovo, ortuť, nikel, kadmium a arzén z tela, čo tiež zlepšuje regeneráciu a celkový stav tela.
BCAA aminokyseliny s rozvetveným reťazcom
BCAA pomáha udržiavať svalovú hmotu a správne vyživuje svaly bez ohľadu na kalorickú rovnováhu. Počas tréningu sa v dôsledku vykonanej práce svalové tkanivo rozkladá a nazýva sa katabolizmus. Telo bežca potrebuje počas cvičenia energiu, ktorú spotrebúva napr. zo svalov vo forme aminokyselín. Aby sa tento proces zvrátilje potrebné poskytnúť primerané živiny, ktoré regenerujú toto tkanivo. Najlepším spôsobom je získať aminokyseliny BCAA, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a dodávajú do svalov. Zabraňujú ich rozkladu a iniciujú regeneračné procesy vo svaloch. Stručne povedané, BCAA podporuje udržiavanie svalovej hmoty, znižuje rozpad svalov, zvyšuje syntézu proteínov, t.j. zlepšuje regeneráciu. Okrem toho zabezpečuje primeranú výživu svalového tkaniva a prispieva k zlepšeniu vytrvalosti a urýchľuje regeneráciu.
glutamín
glutamín sa nachádza v krvnej plazme a svaloch. Je to palivo pre bunky imunitného systému. Nízka hladina glutamínu vás v dôsledku fyzického stresu spôsobeného intenzívnym tréningom vystavuje riziku ochorenia. Glutamín zlepšuje acidobázickú rovnováhu, ktorá je narušená v dôsledku zvýšeného cvičenia (chráni pred nadmerným okysľovaním spôsobeným cvičením). Zvyšuje syntézu glykogénu vo svaloch a pečeni po cvičení, čo priamo prispieva k zlepšeniu a zrýchleniu regenerácie po tréningu. Pretože kostrové svaly sú hlavnou rezervou tejto aminokyseliny, udržiavaním primeranej saturácie pomáhame chrániť bunky kostrových svalov počas vysokého stresu spôsobeného tréningom. Výsledkom je poškodenie svalového a spojivového tkaniva, ktoré môže okrem iného viesť zranenia, zranenia, únava. Okrem toho sa v stavoch príliš nízkej hladiny cukru v krvi môže glutamín premieňať na glukózu a používať ho mozog, čo má pozitívny vplyv na psychofyzikálny stav počas maximálneho cvičenia.
probiotiká
Zdravé črevo pomáha posilňovať imunitný systém, nervový systém a endokrinný systém tela. Nízka úroveň bakteriálnej flóry môže zase prispieť k zosilneniu zápalu. Použitie látky probiotiká podporuje trávenie, zlepšuje vstrebávanie živín, čo urýchľuje regeneráciu a zvyšuje odolnosť organizmu.
omega-3-mastné kyseliny
Znižujú škodlivé účinky zápalu. Telo neprodukuje Omega-3 mastné kyseliny, a preto by sa malo poskytovať v potrave. Vyplatí sa ich doplniť. Mastné kyseliny majú pozitívny vplyv na účinnosť fyziologických procesov, urýchľujú regeneráciu svalov, zlepšujú vytrvalosť a fyzickú výkonnosť. Znižujú námahu na svaly spôsobenú cvičením a oneskorujú nástup bolestivosti svalov, čo ich robí prospešnými pre bežcov, najmä pokiaľ ide o regeneráciu a vytrvalosť.
Beh nie je len tréning, ale aj - v mnohých prípadoch - stav mysle, filozofia života. Stojí za to vedieť, ako sa o seba postarať, aby beh maratónu neovplyvnil vaše zdravie. Musíte poznať potreby tela a pracovať s ním. Správna výživa a správne doplňovanie sú nevyhnutné.