Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Dýchacie automaty na podvodnú vodu a potápačské valce
03.08.2020

Dýchacie automaty na podvodnú vodu a potápačské valce

Potápačský valec - konštrukcia a materiályJedná sa o tlakovú nádobu, ktorá má tvar valca, ukončenú závitovým hrdlom, do ktorej je ventil zaskrutkovaný. Na skladovanie dýchacej zmesi sa používajú potápačské valce (veľmi často to je atmosférický vzduch). Potápač môže vziať jeden potápačský valec alebo ich kombinovať do súprav valca. Valce sú vyrobené z jedného kusu materiálu. V dôsledku toho sú fľaše odolné voči namáhaniu, ku ktorému dochádza pri opakovanom plnení plynových fliaš pod vysokým tlakom.

dýchanie 4

Materiály použité na výrobu potápačských fliaš:Oceľ - fľaše vyrobené z ocele sa vyznačujú vysokým negatívnym vztlakom vo vode (potápači zaberajú o niečo menej balastu ako pri potápaní s hliníkovým valcom), vypuklé dno (aby sa naň dalo umiestniť valec, takzvané chodidlo) a nižšia odolnosť proti korózii - preto sa na potápanie v moriach a oceánoch používajú valce častejšie hliníka. Normy pre rekreačné potápanie sa používajú žiarovky s objemom 12 a 15 litrov, s pracovným tlakom 232 barov a hmotnosťou 13,3 - 14,5 kilogramov. V Poľsku sú obľúbené valce nemeckých oceliarní
EuroCylinder (ECS). ECS tiež vyrába oceľové valce s objemom 3, 8,5 a 10 litrov. Namontované ventily môžu byť jednoduché (skrutky potápača v jednej prvej fáze regulátora) alebo dvojité "T" (v tomto prípade potápač pripevní dva nezávislé prvé stupne regulátora).

Hliníková zliatina - Potápačské valce vyrobené z hliníka majú ploché dno a sú odolné proti korózii. Plný hliníkový valec má iba nepatrný negatívny vztlak a mení vztlak na pozitívny, keď tlak klesá (keď potápač používa dýchaciu zmes). To znamená, že pri použití hliníkových valcov musí potápač vziať trochu viac štrku, aby zabránil "pretiahnutiu" na povrch na konci ponoru. Hliníkové valce sa často používajú v slaných vodách. V Poľsku ich potápači najčastejšie používajú ako bočné valce (tzv. Javisko). Najobľúbenejšie kapacity sú: 5,7 a 7 litrov (pre kyslík používaný pri technickom potápaní) a 11,1 litrov pre nitrox alebo cestovný plyn. Napríklad výrobca hliníkových potápačských fliaš je Catalina.

Kevlar - Kevlarové valce sú ľahké a odolné, ale pri potápaní nie sú populárne. Rekreačné potápače si tiež môžu kúpiť malé záchranné a záchranné nádrže (napríklad rezervný vzduch 300) pre väčšiu bezpečnosť pri potápaní.

dýchanie 6

potápačský automat

Prvý stupeň regulátoraJeho úlohou je znižovať tlak z vysokého tlaku a dodávať dýchaciu zmes pod tlak v okolí potápača. Najpopulárnejšie počas rekreačného potápania sú automaty s otvoreným okruhom. To znamená, že všetok plyn vydávaný potápačom sa uvoľňuje do vody. Ďalšími systémami sú polouzavreté a uzavreté okruhy, v ktorých dýchacia zmes cirkuluje v tzv dýchacia slučka. Tieto systémy sa používajú v rebreatheroch .

V moderných potápačských automatoch dochádza k znižovaniu tlaku v dvoch stupňoch. Prvý stupeň spočíva v znížení tlaku z vysokého na konštantný pretlak v porovnaní s okolitým tlakom - to sa dosiahne v prvom redukčnom stupni, ktorý je pripojený k ventilu vo valci. Ďalším krokom je zníženie tlaku na okolitý tlak v druhom stupni. Prvý a druhý stupeň regulátora sú spojené pomocou jedinej hadice. Druhá fáza regulátora končí náustkom, ktorý potápač drží v ústach.

dýchanie 2

Z dôvodu charakteristík práce sú automatické stroje rozdelené na:
  • proti smeru otáčania nevyvážený,
  • súbežné odľahčenie,
  • proti smeru otáčania nevyvážený,
  • proti smeru otáčania odľahčený.


Vyvážené regulátory dodávajú dýchaciu zmes pri rovnakom tlaku, bez ohľadu na tlak vo valci, čo ich robí veľmi populárnymi v modernom potápaní. Na nezaťažených strojochh, znižujúci sa tlak vo valci, ktorý sa premieta do dodávky dýchacej zmesi v druhej fáze.

dýchanie 5

Z dôvodu typu prvku, ktorý riadi činnosť prvej etapy, sa automatika delí na:
  • piest
  • membrána. Tlak na prvý stupeň regulátora pôsobí na dva rôzne typy mechanizmov: na piest alebo membránu - teda na rozdelenie prvých stupňov regulátora.


Ďalším dôležitým prvkom prvého stupňa regulátora je suchá komora - voda nepôsobí priamo na piest alebo membránu, ale na zmes kremíka alebo alkoholu, ktorá blokuje prístup k regulátoru. Prítomnosť suchej komory chráni prvý stupeň pred soľou a inými kontaminantmi a poskytuje ochranu pred zamrznutím počas ponorov studenej vody. Je to veľmi dôležité počas ponorov v Poľsku. [dýcha 3]

Druhá fáza automatuNajčastejšie používané sú membránové stupne s prídavným tlačidlom v rámčeku druhej fázy automatu. Pomocou tlačidla pridávania môže potápač napríklad vyčistiť vodu z regulátora. V druhej etape regulátora sa zvyčajne používa typ súbežného ventilu - dizajn je jednoduchý, čo sa premieta do spoľahlivosti, ľahkého dýchania a v prípade poškodenia obvykle zostáva v otvorenej polohe (s takýmto regulátorom bublín môže potápač bezpečne vystúpiť na povrch). Niektoré druhé stupne majú riadiaci ventil, ktorý sa otvára malou pákou, ktorá sa počas inhalácie pohybuje bránicou. Tento malý ventil otvára tlak plynu, ktorý zase otvára hlavný ventil. Výhodou tohto dizajnu je väčší tok dýchacej zmesi s menšou námahou.

Pilotné ventily majú obvykle páku na ovládanie povrchu / potápania, aby zabránili excitácii regulátora na povrchu.

Obľúbenými výrobcami potápačských automatov sú: scuba, Apex, Mares , Aqualung, Scubapro.

Široký sortiment automatov a automatov vám umožňuje zvoliť najlepšiu konfiguráciu pre podmienky, za ktorých sa plánujú ponory.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi