HST (Hypertrophy Specific Training) - čo o ňom potrebujete vedieť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. HST (Hypertrophy Specific Training) - čo o ňom potrebujete vedieť?
03.08.2020

HST (Hypertrophy Specific Training) - čo o ňom potrebujete vedieť?

Pre koho je výcvik HST?Špecifické školenie na hypertrofiu je určené pre ľudí, ktorí majú niekoľkoročné školenie , zvládli techniku viacnásobných kĺbových cvičení a nemôžu zvýšiť tréningové zaťaženie každej nasledujúcej cvičebnej jednotky. HST je zameraný na tých, ktorých hlavným cieľom je rast svalovej hmoty a rozvoj postavy z hľadiska svalstva. Ľudia, ktorí trénujú prirodzene bez farmakologickej podpory, budú mať najväčší úžitok z využívania tohto plánu. Na splnenie predpokladov popísaných v tréningu HST je potrebné pravidelne vykonávať pravidelne tri školenia týždenne, v pravidelných intervaloch.

Princípy tréningu HST - vysoká frekvenciaHypertrofia špecifický tréning je založený na vykonávaní cvičení pre všetky svalové skupiny, t.j. takzvané celotelové cvičenie, trikrát týždenne. Každá jednotka bude nútiť telo pracovať, čo v kombinácii s vysokou frekvenciou tohto typu tréningu zabezpečí maximalizáciu syntézy proteínov svalov a rekonštrukciu poškodených vlákien. Na rozdiel od tréningu split vám to umožní využiť potenciál tela na budovanie svalovej hmoty a minimalizovať obdobia zbytočného odpočinku. Časté vykonávanie zložených cvičení navyše pozitívne ovplyvní učenie pohybových vzorcov.

Zásady tréningu HST - progresia záťažeZákladnou podmienkou zvyšovania svalovej hmoty je postup záťaže. Začiatočníci majú možnosť použiť lineárnu progresiu, pretože ich telo vám umožňuje zvýšiť hmotnosť od tréningu po tréning. Pokročilí hráči sú nútení nasledovať konkrétne riešenia, t. J. Takzvanú tréningovú periodizáciu, ako v prípade HST. Výcvik zameraný na hypertrofiu zahŕňa zvýšenie záťaže s každou tréningovou jednotkou v dvojtýždňových blokoch. V kombinovaných cvičeniach, ako sú drepy alebo mŕtve ťahy, môže byť progres až desať kilogramov na každý tréning , päť kilogramov stačí pre menšie svalové skupiny .

Training macrocycleVýcvik HST, ktorý môžeme definovať ako makrocyklus, pozostáva zo štyroch dvojtýždňových tréningových blokov alebo tzv. mikrocyklov. Každý mikrocyklus zahŕňa tri tréningy týždenne, celkovo šesť jednotiek. Navrhované tréningové dni sú pondelok, streda a piatok alebo utorok, štvrtok a sobota. Na dosiahnutie primeraného zotavenia je dôležité medzi jednotlivými jednotkami počkať približne 48 hodín. Počas prvého mikrocyklu sa cvičenia vykonávajú pätnásťkrát, druhý blok predstavuje desať opakovaní, tretí opakovanie päť a štvrtý záporné opakovanie. .Vysoký stres na nervovú sústavu spôsobený použitím osemtýždňového tréningového makrokruhu núti praktikanta zaviesť najmenej desať dní zadržania. Toto obdobie predpokladá úplné stiahnutie z vykonávanie silového tréningu pre maximálnu regeneráciu svalov, kostry a nervového systému a minimalizáciu rizika zranenia. Medzi podpornými jednotkami regenerácie je možné použiť medzi makrocyklami , počas ktorých sa vykonáva strečing alebo
automasáž, tiež chôdza, plávanie a jazda na bicykli.

Maximálna hmotnosťPred začatím tréningu HST skontrolujte svoju silu v cvičeniach, ktoré sa použijú vo výcvikovom pláne. Vykonajte maximálne opakovanie v drepe činky vám poskytne odhad maximálnej hmotnosti pre pätnásť opakovaní (60% maximálnej hmotnosti), desať (70%) a päť (85%). Ak sa cvičeniu podarilo zdvihnúť 100 kg na jedno opakovanie, potom môžeme predpokladať, že najvyššia hodnota pre 15 opakovaní bude 60 kg, pre 10 - 70 kg a pre 5 - 85 kg. Iným spôsobom je skutočne vykonať dané rozsahy pohybov a vyhľadať maximálne hodnoty.

Tréning vzoriekTréning HST zahŕňa asi osem cvičení pre všetky svalové skupiny. Príkladom môže byť: sdřepy s činka, mŕtvy ťah, ťahy, vojenský bench press, barbell press závažia, predlaktia v kladke, allachy. plochá lavica, predlaktia sa krútia s Mnohonásobné cvičenia by sa mali vykonávať v dvoch hlavných sériách, ktorým musí predchádzať niekoľko zahrievacích sérií, ostatné cvičenia sú obmedzené na jednu sériu. Počas každého tréningového bloku sa progres váhy nastaví tak, aby sa maximálne zaťaženie v danom rozsahu dosiahlo iba počas šiesteho (posledného) tréningu.

ZhrnutieŠpecifické školenie zamerané na hypertrofiu predpokladá vykonanie osemtýždňového plánu odbornej prípravy, počas ktorého pracujeme v rozmedzí 15, 10 a 5 opakovaní a negatívnych opakovaní počas posledný mikrocyklus. Špecifickosť tohto výcviku predpokladá zvýšenie obtiažnosti cvičení od tréningu k tréningu as každým nasledujúcim mikrocyklikom, takže najväčšou záťažou je rozsah piatich opakovaní a nútených opakovaní. Pomalé, ale systematické zvyšovanie úrovne obtiažnosti je zárukou pokroku a rozvoja svalovej hmoty. Je dôležité pamätať na správne množstvo spánku a mierny kalorický prebytok, ktorý umožní telu správne sa regenerovať a čeliť neustále rastúcim problémom. Po dokončení jedného makrocykla a vykonaní de-tréningu sa odporúča vykonať ďalšie bloky s mierne zvýšeným zaťažením v porovnaní s predchádzajúcim plánom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi