Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
03.08.2020
Čo bude užitočné pre amatérsky futbalový tím?
70., 80. a 90. roky sú časom futbalových tímov na záhrade. Moji priatelia organizovali a hrali skutočné zápasy na počesť. Boj bol tvrdý a tenisky snív... čítať celé
Batoh pre rybárov
03.08.2020
Batoh pre rybárov
Ponuka rybárskych batohov na Allegro je široká. Existujú lacné verzie (pre začiatočníkov), ktoré sa dajú použiť aj ako mestské batohy. Existujú tiež š... čítať celé
Cvičenie na tvarované boky
03.08.2020
Cvičenie na tvarované boky
Existuje len málo takýchto šťastných ľudí, ktorí nestrávili jednu noc spaním pod viečkami. Samozrejme, môžete to vidieť predovšetkým na bruchu, ale so... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Odborná príprava ako nevyhnutná súčasť dobrého plánu odbornej prípravy
03.08.2020

Odborná príprava ako nevyhnutná súčasť dobrého plánu odbornej prípravy

Čo je to odradzovanie?Znehybňovanie alebo deload je plánované obdobie v pláne výcviku, počas ktorého má telo dostatok času na zotavenie. Deload by mal trvať týždeň až 14 dní v závislosti od toho, ako je telo unavené. Počas tejto doby by ste mali pri každom cvičení výrazne znížiť zaťaženie tréningom, znížiť počet súprav alebo dokonca vzdať sa praktizovania daného športu. Je vhodné pokračovať v používaní vhodnej stravy, ktorej kalorická hodnota sa môže mierne znížiť v dôsledku zníženia celkovej úrovne telesnej aktivity. Tréningové jednotky môžu byť nahradené strečingmi, masážami, saunou, kryoterapiou a prechádzkami vonku.

Príznaky pretrénovania - žiadny pokrok v tréningu a tvaru telaJedným z hlavných príznakov pretrénovania je inhibícia postupu tréningu. Žiadny človek nie je stroj, ktorý bude schopný neurčito zvyšovať zaťaženie každej výcvikovej jednotky. Obdobia deškolenia sú predpokladom trvalého pokroku. Ďalším príznakom pretrénovania je spomalenie postupu pri budovaní svalovej hmoty alebo spaľovaní tukov. Ak sa napriek tvrdej a svedomitej práci vzhľad tela nezmení alebo dokonca zhorší, je to signál, že telo potrebuje odpočinok. Vyčerpané telo nikdy nebude účinne reagovať na podnety súvisiace s kalorickým obsahom diéty alebo tréningu.

Príznaky pretrénovania - znížená motivácia, problémy so spánkomDlhé týždne tréningu nielen vyčerpávajú telo, ale aj psychiku. Ak nie je možné vykonávať tréning bez dodatočnej stimulácie vo forme silného pred tréningu a samotná myšlienka cvičenia vzbudzuje neochotu, je to znamenie, že by ste mali odpočívať. Tento tip je určený pre ľudí, ktorí zvyčajne nemajú problémy s motiváciou a sú oboznámení s ťažkou prácou v oblasti odbornej prípravy. Pretrénovanie je často sprevádzané problémami so spánkom. Ak je váš spánok ľahký, zobudíte sa, musíte v noci niekoľkokrát ísť na toaletu a ráno máte ťažkosti s prebudením, čo je znamenie, že musíte odpočívať. Endokrinný systém má priamy vplyv na kvalitu spánku, jeho fungovanie je silne narušené počas pretrénovania, čo bude mať tiež negatívny vplyv na výskyt podráždenosti, nervozity a apatie. Ako súčasť zlepšenia regenerácie môžete použiť správne premyslenú suplementáciu prípravkami, ako je forskolin, GABA na zlepšenie kvality spánku, Ashwagandha, aby sa znížili hladiny kortizolu, celá sada aminokyselín alebo BCAA okolo tréningu na oneskorenie nástupu únavy.

Výhody zadržiavaniaRekvalifikácia má niekoľko nesporných výhod. Predovšetkým umožňuje regeneráciu svalov. K dispozícii je superkompenzácia, t. J. Hromadenie svalovej hmoty, čo vám umožňuje v ďalšom tréningovom cykle tvrdšie pracovať. Opravuje sa poškodenie a zápal šliach, väzov a kĺbov, čím sa minimalizuje riziko zranenia. Poškodenie má priaznivý vplyv na centrálny nervový systém, ktorý určuje schopnosť tela vykonávať intenzívne cvičenie. Mali by ste venovať pozornosť aj psychologickému aspektu. Odpočinok od tvrdého tréningu vám pomôže získať motiváciu a ochotu pracovať tvrdšie.

Ako vykonať výkon?V závislosti od stupňa postupu a individuálnych predispozícií by sa obdobie odloženia malo použiť po práci po dobu troch až piatich týždňov. To je veril, že začiatočníci by mali vykonávať zadržiavanie častejšie kvôli nesprávnemu nastaveniu šliach a kĺbov v snahe. Ak sa používajú časté doby odpočinku, môžu byť obmedzené na jeden týždeň. Ak ste ukončili ťažký tréningový cyklus, v ktorom sa použil veľmi veľký objem alebo bol kalorický obsah diéty veľmi nízky, zvážte zavedenie dvoch týždňov de-tréningu. Je to dobrý čas na deemádu > existuje dovolenkový výlet alebo čas, keď odborná práca obmedzuje možnosti odbornej prípravy.

Cvičenie počas deloadNiekoľkokrát do roka zvážte úplné prerušenie činnosti alebo prechod na inú aktivitu. Ak sa silový tréning používa každý deň, počas deloadu môžete robiť rekreačné aktivity, ako je plávanie, volejbal alebo jogging . Ak sa však rozhodneme pokračovať v silovom tréningu, je treba dodržiavať niekoľko pravidiel.

Najprv musíte znížiť zaťaženie hlavných cvičení o 20 až 50%. Voliteľne môžete znížiť počet cyklov na polovicu. Nesmiete sa pokaziť alebo sa k tomu okamihu priblížiť. Tréningová jednotka by mala byť omnoho kratšia a mala by obsahovať prvky naťahovania a pohybovej práce pomocou zariadení, ako sú
valčeky ( penový valec ), duoball , la crosse gule alebo powerbands, ktoré môžu pomôcť pri napínaní. Dobrým nápadom je využiť čas rozpadu na prácu na slabých svalových skupinách a stabilizácii, čo navyše pomôže predchádzať zraneniam. Nájdete tu školiace doplnky, ako sú Pásky TRX, fitness lopty, gymnastické krúžky alebo BOSU.

Každý z nás dostal jedno telo. Zaobchádzajte s nimi s náležitou úctou. Symptómom takéhoto rešpektu je samozrejme starostlivosť o jeho účinnosť, vzhľad a zdravie. Mnoho ľudí však zabúda, že tvrdý tréning a strava nie sú všetko. Aby ste si mohli vychutnať dobré zdravie a estetickú postavu, mali by ste svoje telo odpočívať. Vedomé a plánované zavedenie doby zotavenia v režime odbornej prípravy prispeje k efektívnemu dosiahnutiu stanovených cieľov. Umožní vám pomaly, ale nepretržite zvyšovať tréningové zaťaženie alebo redukovať zbytočné tukové tkanivo. Zachráni vás to pred zraneniami, udrží vás motivovaná k tvrdému tréningu a zaistí vašu pohodu. Majte na pamäti, že viac nie je vždy lepšie.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi